Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 13 czerwca spotkają się duszpasterze obcojęzyczni posługujący w diecezjach wśród obcokrajowców. Doroczne spotkanie organizuje Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Jak wskazuje bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, w naszym kraju systematycznie rośnie liczba obcokrajowców. Podkreśla on, że staje się to coraz wyraźniejszym wyzwaniem duszpasterskim, ale również ewangelizacyjnym. “Podejście do cudzoziemców w zmieniającym się świecie wymaga coraz większych kompetencji, a nasze dotychczasowe doświadczenia i wiedza w spotkaniu z ludźmi innych kultur i religii mogą okazać się czasami niewystarczające” – zauważa bp Zadarko. Stąd, jak dodaje, środowisko duszpasterzy obcojęzycznych jest pewną odpowiedzią na oczekiwania obcokrajowców i nauczanie Kościoła zawarte w watykańskiej instrukcji duszpasterskiej “Erga migrantes caritas Christi” z 2004 r. o duszpasterstwie migrantów”.

Spotkanie duszpasterzy posługujących obcokrajowcom rozpocznie się o godz. 11.00 i zakończy się około godz. 15.00 w budynku Sekretariatu Konferencji Polski w Warszawie. Jak informuje bp Zadarko, od nowego roku akademickiego 2018/2019 uruchomiony zostanie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie nowy kierunek studiów podyplomowych: “Współczesne migracje. Tożsamość i bezpieczeństwo Europy”. Dwusemestralne studia adresowane są do duszpasterzy zajmujących się duszpasterstwem i integracją obcokrajowców, katechetów, pracowników Caritas i ludzi zajmujących się opieką nad cudzoziemcami w samorządach, fundacjach i stowarzyszeniach.

BP KEP

NO COMMENTS