Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wypłyń na głębię. O apostole Piotrze i jego wierze to temat rekolekcji biskupów, które odbędą się na Jasnej Górze w dniach 14-17 listopada br. Poprowadzi je ks. prof. Waldemar Turek, pracownik watykańskiego Sekretariatu Stanu.

Ks. Turek w rozmowie z Biurem Prasowym KEP przyznał, że chciałby podzielić się z biskupami refleksjami dotyczącymi życia i działalności św. Piotra Apostoła. „Zarówno teksty biblijne jak i komentarze patrystyczne oraz współczesne opracowania teologiczno-ascetyczne ukazują nam bogactwo osobowości tego apostoła, który był prowadzony przez Pana aż po heroizm wiary, przypieczętowany męczeństwem” – powiedział.

„Historia jego duchowego dojrzewania w zadziwiający sposób okazuje się aktualna i w naszych czasach, a refleksja nad doświadczeniami apostoła może być nam pomocna w pogłębianiu naszych relacji z Bogiem i bliźnimi” – podkreślił ks. Turek. Dodał że, w czasie rekolekcji będzie również czerpał z bogatej refleksji autorów chrześcijańskiej starożytności, zwłaszcza Augustyna, Ambrożego, Cyryla Aleksandryjskiego, Jana Chryzostoma i Hieronima, „na różne sposoby interpretujących życie i działalność rybaka z Galilei”.

Ks. Turek zaznaczył, że nawiąże również do nauczania papieży naszej epoki, zwłaszcza św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, „którym postać Piotra wydaje się być bardzo bliska, jak też do niektórych współczesnych myślicieli, ukazujących w różnych kontekstach aktualność tekstów biblijnych mówiących o wzlotach i upadkach apostoła – opoki, na której Pan zechciał zbudować swój Kościół”.

Doroczne rekolekcje biskupów poprzedzi spotkanie Rady Stałej KEP poświęcone sprawom bieżącym.

BP KEP