Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

19 września br., rozpocznie się w Warszawie międzynarodowa konferencja organizowana przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i Konferencję Episkopatu Polski. Wezmą w niej udział przedstawiciele Episkopatów i osób pracujących w obszarze ochrony dzieci i młodzieży w 20 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych – konferencja pod tym tytułem odbędzie się w Warszawie w dniach 19-22 września br. Międzynarodowe spotkanie ma umożliwić wymianę doświadczeń i zainicjowanie wspólnych działań oraz bliższą współpracą Kościołów w środkowo-wschodniej części Europy w zakresie zapobiegania wykorzystaniu seksualnemu osób małoletnich. Wśród zarejestrowanych blisko 80 uczestników są członkowie Papieskiej Komisji, biskupi, wyżsi przełożeni zakonów męskich i żeńskich, a także osoby świeckie działające w obszarze ochrony małoletnich w poszczególnych krajach. Reprezentują Kościół rzymskokatolicki i greckokatolicki z Polski, Albanii, Chorwacji, Słowenii, Węgier, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji, Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Kosowa.

– Konferencja koncentruje się nie tylko na stanie odpowiedzi Kościoła na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich w naszej części Europy, ale będzie też próbą przyjrzenia się pewnym specyficznym trudnościom w podejściu do tego zjawiska w Kościele i społeczeństwie – podkreśla o. dr Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i członek komitetu organizacyjnego. O. Żak wyraża również nadzieję, że międzynarodowe spotkanie zapoczątkuje wymianę dobrych praktyk oraz ściślejszą współpracę osób i instytucji z Europy środkowo-wschodniej, by razem skuteczniej budować kulturę ochrony osób najbardziej bezbronnych.

W ramach konferencji planowanych jest kilka wykładów oraz paneli dyskusyjnych. Zgodnie z motywem przewodnim każdego z dni konferencyjnych, skupią się one wokół zagadnień: odpowiedzialność – rozliczalność – przejrzystość. Wśród prelegentów znaleźli się: przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich (PCTM) kard. Seán O’Malley, ks. prof. Tomáš Halík z Czech, ks. Grzegorz Strzelczyk z Polski, prof. Myriam Wijlens, Teresa Morris Kettelkamp i sędzia Neville Owen – członkowie Papieskiej Komisji oraz współpracujący z PCTM prof. Paweł Wiliński. Planowane jest również wysłuchanie przesłania Ojca Świętego Franciszka, skierowanego do uczestników konferencji.

Poza wysłuchaniem referatów, uczestnicy będą pracować w grupach językowych, dzieląc się tym, jak wygląda kwestia ochrony małoletnich w poszczególnych krajach – zarówno w zakresie prewencji, jak i w sprawie pomocy pokrzywdzonym. Uczestnicy przyjrzą się też wyzwaniom oraz możliwościom współpracy, jakie stoją przed Kościołami tej części Europy.

Każdego dnia konferencji przewidziana jest chwila wspólnej modlitwy, w tym liturgia pokutna. Istotnym punktem konferencji będzie czas wysłuchania skrzywdzonych przez duchownych osób pochodzących z różnych krajów.

– Pod adresem www.ochronadzieci.eu dostępna jest strona internetowa konferencji. Zawiera ona podstawowe informacje o celach konferencji, jej planowanym przebiegu oraz prelegentach. Poprzez stronę dziennikarze mogą dokonywać rejestracji na planowane briefingi. Będziemy także udostępniali informacje prasowe w trzech oficjalnych językach konferencji, czyli po angielsku, włosku i polsku – zaznacza ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Wrześniowa konferencja w Warszawie jest kolejną z konferencji kontynentalnych lub regionalnych zainicjowanych przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich, a na jej współorganizatora została wybrana Konferencja Episkopatu Polski. Konferencja jest współfinansowana przez KEP i Fundację Świętego Józefa KEP.

Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży