Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W sobotę 24 marca obchodzimy Dzień Pamięci i Modlitwy za Współczesnych Misjonarzy Męczenników. W tym dniu pamiętamy o modlitwie i poście za misje.

Dzień Misjonarzy Męczenników obchodzony od roku 1993 ustanowiony został z inicjatywy włoskiego Młodzieżowego Ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych, w rocznicę męczeńskiej śmierci abp. Oscara Arnulfo Romero z San Salwadoru, który sprzeciwiał się przemocy stosowanej przez salwadorski reżim. Został zastrzelony podczas sprawowania Eucharystii w szpitalnej kaplicy 24 marca 1980 roku. Od tamtej pory każdego roku wspominamy wtedy wszystkich misjonarzy i pracowników duszpasterstwa, którzy ponieśli śmierć w czasie pełnienia swojej posługi. Podjęcie w tym dniu modlitwy i postu w intencji misji może nam pomóc w refleksji nad własną wiarą i zaangażowaniem w głoszenie Ewangelii.

     Pod koniec roku agencja informacyjna Papieskich Dzieł Misyjnych Fides podaje listę misjonarzy i pracowników duszpasterstwa, zamordowanych w danym roku. Zgodnie z tym w roku 2017 śmierć poniosły 23 osoby: 13 kapłanów, 1 brat zakonny, 1 siostra zakonna i 8 osób świeckich. Najwyższą liczbę zamordowanych odnotowano w Ameryce. Zginęło tam 11 osób pracujących w duszpasterstwie (8 kapłanów, 1 brat zakonny i 2 osoby świeckie). W Afryce życie straciło 10 osób (4 kapłanów, 1 siostra zakonna i 5 osób świeckich). Według danych Fides w latach 2000-2017 zamordowano 447 osób pracujących w duszpasterstwie, w tym 5 biskupów.

     Wśród ubiegłorocznych ofiar znajduje się dwudziestosześcioletnia Helena Agnieszka Kmieć, polska wolontariuszka, członkini wolontariatu misyjnego salwatorianów. Zginęła 24 stycznia 2017 r. w boliwijskiej Cochabambie. Przybyła tam kilka dni wcześniej z inną polską wolontariuszką  do szkoły Edmunda Bojanowskiego prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, gdzie miały pracować przez sześć miesięcy.

     Wśród współczesnych polskich misjonarzy, którzy ponieśli śmierć w czasie pełnienia posługi misyjnej, jest o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, franciszkanie, zamordowani 9 sierpnia 1991 r. Obydwaj zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r.

     W tym roku mija 20. rocznica śmierci ks. Jana Czuby, misjonarza fidei donum z diecezji tarnowskiej, który pracował w Kongo-Brazzaville. Śmierć poniósł z rąk rebeliantów w dniu 27 października 1998 r. na terenie swojej parafii św. Tomasza Apostoła w Loulombo. Kilka miesięcy przed śmiercią wyznał: „Ta misja w Loulombo jest moja. Jest moją misją z wyboru. (…) Żyję ich życiem, a oni żyją moim. (…) Moje serce zakorzeniło się tam”.

     Kleryk Robert Gucwa od roku 1991 odbywał formację zakonną w Stowarzyszeniu Misji Afrykańskich w Togo i Beninie, a następnie w Republice Środkowoafrykańskiej. Pracował w szpitalu, prowadził katechezy dla katechumenów, posługiwał w parafiach. Zginął 15 listopada 1994 r. w Bangi podczas napadu grupy uzbrojonych bandytów.

     W dniu 17 maja 2001 r. w kameruńskim Karna pozbawiono życia o. Henryka Dejnekę ze Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej.

     W Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiki Konga, 11 maja 2003 r. pobito s. Czesławę Lorek ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa Sacré-Coeur. Zmarła dziesięć dni później w wyniku odniesionych ran.

     W dniu 6 grudnia 2010 r. w Santo Domingo de los Tsachilas w Ekwadorze zamordowano o. Mirosława Karczewskiego, franciszkańskiego misjonarza. Na jego ciele były liczne rany cięte.

Ojciec Marek Rybiński, salezjanin, posługiwał w Tunezji. Znaleziono go martwego 18 lutego 2011 r. w salezjańskiej szkole w Manouba. Wcześniej w swoich notatkach zapisał: „Nie tylko pusty garnek wyznacza rejony misyjne, duch misyjny to coś więcej niż troska o cierpiące dzieci Afryki, ale głód duchowy, a może przede wszystkim, właśnie to – nieznajomość Jezusa. To wyznacza rejony misyjne i nadaje takim osobom jak kapłani prawo noszenia dumnego imienia – misjonarz”.

>>Lista misjonarzy zamordowanych w 2017 roku

PDM, www.missio.org.pl

NO COMMENTS