Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przypadająca 25 marca, obchodzona jest jako Dzień Świętości Życia. Został on ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 roku w odpowiedzi na apel św. Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium Vitae” ogłoszonej 25 marca 1995 roku:

“proponuję (…) aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (…) Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja, nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia, które trzeba każdorazowo starannie rozważyć w kontekście zmieniającej się sytuacji historycznej” (nr 85).

Dzień Świętości Życia przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Jego celem jest przypomnienie o nadrzędnej wartości życia ludzkiego.

Tego dnia w wielu kościołach w Polsce podejmowane są przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Aborcją. Praktyka Duchowej Adopcji polega na codziennej modlitwie w intencji dziecka i jego rodziców oraz odmówieniu jednej Tajemnicy Różańca św. Do modlitwy należy dołączyć dobrowolnie podjęte praktyki, np. uczestniczenie w dodatkowych Mszach, modlitwach, postach, Eucharystii, praca nad charakterem, walka z nałogami, działania charytatywne itp.

Historia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego wiąże się z objawieniami Matki Bożej w Fatimie. Modlitwa powstała po objawieniach fatimskich, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy, które najbardziej ranią Jej Niepokalane Serce. Pierwsze przyrzeczenia Duchowej Adopcji odbyły się 2 lutego 1987 roku w warszawskim klasztorze Ojców Paulinów.

Z myślą o wszystkich, którzy chcą promować w swoich parafiach, wspólnotach, rodzinach czy na katechezie Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, udostępniona została strona internetowa www.duchowaadopcja.pl. Celem strony stworzonej z inicjatywy Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski, jest jak najszersze rozpropagowanie tej formy modlitwy w intencji nienarodzonych dzieci, ich matek, ojców, rodzin.

Słowo od dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. dr. Przemysława Drąga i Krajowej Doradczyni Życia Rodzinnego Beaty Choroszewskiej z okazji Dnia Świętości Życia:

https://www.youtube.com/watch?v=ppch218wnZA&t=248s

Codzienna modlitwa Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, towarzysząca dziesiątce różańca: 

Panie Jezu,
za wstawiennictwem Twojej Matki, Maryi,
która urodziła Cię z miłością
oraz za wstawiennictwem św. Józefa, człowieka zawierzenia,
który opiekował się Tobą po narodzeniu,
proszę Cię w intencji tego nie narodzonego dziecka, które duchowo adoptowałem,
a które znajduje się w niebezpieczeństwie zagłady.
Proszę, daj rodzicom miłość i odwagę,
aby swoje dziecko pozostawili przy życiu,
które Ty sam mu przeznaczyłeś.
Amen.

Obchody Dnia Świętości Życia:

W sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia OO. Paulinów w Warszawie o godz. 17.15 będzie odprawione nabożeństwo wynagradzające za grzechy przeciwko życiu. O godz. 18.00 bp Michał Janocha będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. Podczas Eucharystii będzie można złożyć przyrzeczenie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Centralne obchody Dnia Świętości Życia w archidiecezji krakowskiej zaplanowane są w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 2021 r. o godz. 18.00 w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Mszy św. z obrzędem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego połączonej z otwarciem Roku Rodziny „Amoris laetitia” przewodniczył będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin / BP KEP