Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pod hasłem „Dzieląc z Maryją radości i smutki” 25 marca chrześcijanie i muzułmanie będą wspólnie świętować uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, spotkanie będzie połączone z modlitwą o pokój w Ukrainie i w świecie.  

Tegoroczne obchody Dnia Zwiastowania rozpoczną się w sobotę, 25 marca, o godz. 14.00, w auli przy katedrze warszawko-praskiej (ul. Floriańska 3). W spotkaniu będą uczestniczyć katolicy, prawosławni i muzułmanie.

W programie przewidziane są pozdrowienia przedstawicieli chrześcijan i muzułmanów, odczytanie Ewangelii o Zwiastowaniu Najświętszej Maryi Pannie oraz tekstów Koranu odnoszących się do Zwiastowania. Odśpiewany będzie też we fragmentach Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny. Następnie wygłoszone zostaną przesłania przez duchownych katolickich i prawosławnych oraz ze strony muzułmanów. Na koniec odmówione zostaną przez nich modlitwy zawierzenia – w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, ze szczególnym akcentem wołania o pokój w Ukrainie i w świecie.

Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania Pańskiego w Polsce bezpośrednio nawiązuje do uroczystych corocznych obchodów tego święta w Libanie, które pod hasłem „Razem wokół Maryi, naszej Paniˮ gromadzi od 2009 roku na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów. W Libanie Rada Ministrów na czele z premierem zatwierdziła w 2010 r. uroczystość Zwiastowania Pańskiego jako święto narodowe. Od tego czasu uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad osobą Maryi w duchu jedności narodowej. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej.

W Polsce po raz pierwszy wspólna modlitwa chrześcijan i muzułmanów w Uroczystość Zwiastowania miała miejsce w 2019 r. w Warszawie. Od tego wydarzenia w organizację modlitewnego spotkania zaangażowani są członkowie Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP oraz członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, a od ubiegłego roku także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi/ BP KEP

Zobacz też: www.radawspolna.pl

 

NO COMMENTS