Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wizyta Ad Limina biskupów polskich, Synod biskupów oraz beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej to główne tematy zbliżającego się spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych – poinformował bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Obrady tradycyjnie odbędą się na Jasnej Górze, w środę 25 sierpnia, dzień przed Uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.

Odnośnie do wizyty Ad Limina, bp Miziński podkreślił, że jest ona wyrazem jedności Kościoła z Ojcem Świętym i składana jest zwykle co 5 lat przez biskupów poszczególnych Konferencji Episkopatu. „Nasza Konferencja na takiej wizycie była ostatni raz w roku 2014. Z powodu pandemii czas pomiędzy wizytami został wydłużony. Centralne wydarzenia każdej wizyty Ad Limina to audiencja u Ojca Świętego, wizyta w poszczególnych dykasteriach Kurii Rzymskiej i celebracje Eucharystii” – przypomniał sekretarz generalny.

Bp Miziński podkreślił, że biskupi będą uczestniczyć w wizycie Ad Limina w czterech grupach podzielnych według prowincji kościelnych. Pierwsza grupa rozpoczyna wizytę 4 października, a ostatnia grupa kończy wizytę 30 października. „Do tej pory biskupi diecezjalni przedstawili sprawozdania z diecezji, które za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Polsce już zostały przesłane do Watykanu. Ponadto jesteśmy w ostatniej fazie przesyłania relacji do poszczególnych dykasterii Kurii Rzymskiej. Mamy również delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z biurem koordynacji – ks. dr. Adama Sycza, rektora Instytutu Polskiego w Rzymie” – zaznaczył sekretarz generalny.

Drugim tematem spotkania biskupów diecezjalnych będzie Synod biskupów, który w Watykanie otworzy Ojciec Święty Franciszek, w dniach 9-10 października br. Otwarcie zaś w Kościołach partykularnych będzie miało miejsce w niedzielę 17 października 2021. „Konferencja Episkopatu Polski wydelegowała na otwarcie Synodu swojego reprezentanta, którym jest osoba świecka. W takiej formie Synod biskupów będzie miał miejsce po raz pierwszy. Będzie się on odbywał w trzech etapach: etap w kościołach partykularnych i innych strukturach eklezjalnych (październik 2021 – kwiecień 2022); etap kontynentalny (wrzesień 2022 – marzec 2023); etap kościoła powszechnego (październik 2023). W związku z tym, przedmiotem rozważań biskupów podczas tego zebrania Rady Biskupów Diecezjalnych, będzie pierwszy etap synodu, który ma charakter konsultacji w poszczególnych kościołach lokalnych, aby w ten sposób – zgodnie z życzeniem papieża Franciszka – dać możliwość wysłuchania całego ludu Bożego, nikogo nie wykluczając” – podkreślił bp Miziński.

Trzecim tematem, który poruszą biskupi na spotkaniu, będzie beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej. „Wspólna beatyfikacja tych dwojga sług Bożych, uzasadniona jest przede wszystkim faktem, iż przez lata łączyła ich więź duchowa, a także żywotna współpraca i wzajemna inspiracja. Mimo limitów dotyczących uczestnictwa wynikających z pandemii, w uroczystości weźmie udział delegacja gości z Watykanu, z Konferencji Episkopatów Europy i oczywiście Konferencja Episkopatu Polski, a także przedstawiciele duchownych, reprezentacje zgromadzeń zakonnych i wierni świeccy” – zauważył bp Miziński.

Przypomniał, że zgodnie z życzeniem papieża Franciszka, uroczystość ma mieć charakter skromny i godny. Godny, gdyż dotyczy Prymasa Tysiąclecia, jednej z najważniejszych postaci w historii Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego XX wieku, skromny, gdyż odbywa się w sytuacji pandemicznej. „Liczba uczestników będzie ograniczona, będą karty wstępu dla poszczególnych osób. Będzie natomiast możliwość łączności duchowej poprzez media, zarówno przez transmisję w telewizji publicznej, jak i przez telebimy w poszczególnych diecezjach, gdzie wierni będą mogli gromadzić się i duchowo łączyć z wydarzeniami odbywającymi się w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie” – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP