Jutro Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

25-01-2017
2945

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: adresaci i narzędzia Bożego miłosierdzia” 26 stycznia w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest XVII Dzień Islamu. Główne uroczystości związane z tym dniem po raz pierwszy odbędą się w Białymstoku.

„Jest źródłem nadziei, kiedy słyszymy lub jesteśmy świadkami tego, jak muzułmanie i chrześcijanie łączą siły, by pomagać potrzebującym”- czytamy w orędziu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu 2016. Do tego orędzia nawiązuje tegoroczne hasło Dnia Islamu. Obchodzimy go w Polsce już po raz siedemnasty. Międzyreligijne spotkania mają uświadomić, jak ważne jest szukanie tego, co łączy obie religie.

– Miłosierdzie to temat bliski sercu zarówno muzułmanów, jak i chrześcijan – czytamy w orędziu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Przypomina ona, że zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie wierzą w miłosiernego Boga, który okazuje swoje miłosierdzie i współczucie wszystkim stworzeniom, szczególnie człowiekowi. Nawiązując do współczesnych konfliktów Rada apeluje, „by wszyscy działali wspólnie, pomagając tym, którzy są w potrzebie”.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce przygotowywany jest przez przedstawicieli Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski jego organizacją zajmuje się Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. Przewodniczącym Komitetu od czerwca 2016 roku jest bp Henryk Ciereszko z Białegostoku, który zastąpił pełniącego dotąd tę funkcję bp. Romualda Kamińskiego.

W programie obchodów XVII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce zaplanowano m.in. refleksję i dyskusję na temat miłosierdzia Bożego oraz chrześcijańsko-muzułmańskie spotkania. O znaczeniu miłosierdzia w dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim powie przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi bp Henryk Ciereszko. Głos zabierze również mufti Polskiego Związku Muzułmańskiego Tomasz Miśkiewicz. Uczestnicy spotkania będą słuchać fragmentów Koranu i Pisma Świętego o miłosierdziu oraz odmówią modlitwy „Du ‘a” i „Ojcze Nasz”.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce jest obchodzony w Polsce z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Na czele Rady stoją dr hab. Agata Skowron-Nalbarczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej i Andrzej Saramowicz, współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej. Sekretarzem Rady jest dr Artur Konopacki. W 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski wpisała Dzień Islamu do oficjalnego kalendarza Kościoła katolickiego w naszym kraju, powierzając jego organizację Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski.

Historia poprzednich obchodów Dnia Islamu znajduje się na stronie: http://www.radawspolna.pl

Zobacz też:
>>Przesłanie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na miesiąc ramadan
>>Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów z okazji XVII Dnia Islamu
>>Program obchodów centralnych w Białymstoku
>>Bp Kamiński – Człowiekiem Dialogu 2016
>>Rozmowa z bp. Henrykiem Ciereszko

jl/BP KEP