(Polski) 28 lipca – 25. rocznica podpisania Konkordatu

0
2458

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ćwierć wieku temu, 28 lipca 1993 r. został podpisany Konkordat między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską. Podpisali go w Urzędzie Rady Ministrów Krzysztof Skubiszewski, ówczesny minister spraw zagranicznych i abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.

“Dzisiaj podpisany dokument, zwany Konkordatem, jest ważnym przyczynkiem do realizowania w codziennym życiu zasady wzajemnego poszanowania i współuczestnictwa w sprawach publicznych w warunkach prawdziwej wolności” – powiedział abp Józef Kowalczyk podczas ceremonii podpisania dokumentu.

Konkordat to umowa międzynarodowa między Kościołem i państwem, która reguluje relacje między nimi w oparciu o zasadę wzajemnej niezależności i autonomii, wynikającej z doktryny Soboru Watykańskiego II oraz rozwiązań przyjętych w świecie demokratycznym. Polski konkordat był pierwszą umową państwa postkomunistycznego ze Stolicą Apostolską.

>>Tekst Konkordatu

Konkordat składa się z preambuły i 29 artykułów. Przewiduje m.in. uznanie osobowości prawnej Kościoła i jego instytucji, gwarantuje swobodne sprawowanie jego misji, nauczanie religii w szkołach publicznych, możliwość zakładania i prowadzenia placówek oświatowych i wychowawczych, opiekę duszpasterską nad żołnierzami, uznanie prawomocności małżeństwa kanonicznego, prawo Kościoła do posiadania i wykorzystywania własnych środków społecznego przekazu oraz do obecności w programach państwowego radia i telewizji; na mocy Konkordatu państwo zobowiązuje się też do subwencjonowania Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także w miarę możliwości do udziału w kosztach utrzymania dóbr kultury należących do Kościoła katolickiego.

W tym roku obchodziliśmy również 20. rocznicę ratyfikacji Konkordatu. Podpisany w 1993 roku dokument został przyjęty przez Sejm 8 stycznia 1998 r., przez Senat 22 stycznia i podpisany przez prezydenta 24 stycznia. Ratyfikacja Konkordatu nastąpiła 23 lutego 1998 r. Ze strony Stolicy Apostolskiej dokonał jej Jan Paweł II a ze strony Rzeczypospolitej Polskiej prezydent Aleksander Kwaśniewski. 25 marca nastąpiła w Watykanie uroczysta wymiana dokumentów ratyfikacyjnych przez premiera Jerzego Buzka i Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano.

>>Więcej

KAI/www.opoka.org.pl/ BPKEP

Fot. Archiwum Nuncjatury Apostolskiej w Polsce

NO COMMENTS