Dzień Dziecka Utraconego – 15 października w całym kraju

10-10-2016
1636
A young asian child holds her hand up as defense from abuse

Msze św. i modlitwy w intencji dzieci, ich symboliczne pochówki, wykłady psychoterapeutów oraz spotkania rodzin po stracie – składają się co roku na obchody Dnia Dziecka Utraconego, które przypadają 15 października. W tym roku inicjatywy zaplanowano na kilka dni w miastach w całej Polsce.

Obchody Dnia Utraconego Dziecka odbędą się jak co roku w kilkunastu mniejszych i większych miastach w całej Polsce.

Warszawa

W Warszawie główne obchody Dnia Dziecka Utraconego organizują ojcowie dominikanie. Msza św. w intencji zmarłych dzieci i ich rodziców wraz z inauguracją nowego cyklu spotkań rodziców dziecka utraconego odbędą się w piątek 14 października o godz. 19.30 w kościele oo. dominikanów na stołecznym Służewie (dolny kościół).

W czasie Mszy św. tradycyjnie zostaną wyczytane imiona i nazwiska zmarłych dzieci, zarówno tych starszych, jak i całkiem maleńkich. Można je zgłaszać do 13 października na adres ddu.warszawa@gmail.com.

Organizatorzy spotkania zachęcają do przyniesienia zdjęć dzieci i ustawienia ich przy ołtarzu.

Ojcowie dominikanie zapraszają na to spotkanie “rodziców dzieci zmarłych przed urodzeniem i po narodzinach, dzieci kilkuletnich i już dorosłych, zmarłych w wyniku choroby czy nieszczęśliwych wypadków – wszystkich doświadczonych stratą dziecka, bez względu na jego wiek i okoliczności śmierci”.

Poznań

Dominikanie zachęcają także do udziału w Dniu Dziecka Utraconego w Poznaniu. O godz. 19.00 w kościele oo. dominikanów przy ul. Kościuszki 97 (wejście od Al. Niepodległości) odprawiona zostanie Msza św., podczas której rodzice z myślą o dzieciach zapalą światełka i złożą je pod ołtarzem.

“Przyjdź, jeśli potrzebujesz modlitwy, rozmowy, obecności innych rodziców po stracie dziecka” – zapraszają organizatorzy.w niedzielę 16 października w bazylice w Skarżysku-Kamiennej o godz. 12.30 Mszy św. dla rodziców przeżywających śmierć dziecka przewodniczyć będzie bp Henryk Tomasik. Po Eucharystii nastąpi poświęcenie pomnika dzieci nienarodzonych i wspólna modlitwa różańcowa.

Olsztyn

Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warmińskiej, Diakonia Życia w Olsztynie oraz Kanonicy Regularni Laterańscy – kustosze Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej – w Dniu Dziecka Utraconego 15 października zapraszają rodziców, którzy doświadczyli śmierci dziecka do wspólnej modlitwy w gietrzwałdzkim sanktuarium. Więcej informacji na stronie http://sanktuariummaryjne.pl/

Bielsko-Biała

Dzień Dziecka Utraconego będzie obchodzony także w Bielsku-Białej. W parafii św. Józefa (osiedle Złote Łany, ul. Tuwima 62)) spotkają się wszyscy ci, którzy chcą objąć swoją pamięcią i modlitwą osieroconych rodziców i zmarłe dzieci. W programie także wykład psychoterapeuty Piotra Domaradzkiego, który poruszy temat radzenia sobie z doświadczeniem traumy po stracie dziecka. Więcej informacji pod adresem email: poradniazlotelany@gmail.com

Dzień Dziecka Utraconego – jego główne obchody w diecezji opolskiej – odbędzie się też w bazylice na Górze św. Anny. 15 października o godz. 18.00 odmówiony zostanie różaniec, następnie w planach Msza św., a po niej przejście do symbolicznego Grobu Dziecka Utraconego na przyświątynnym cmentarzu.

Pozostałe obchody Dnia Dziecka Utraconego w diecezji opolskiej odbędą się w: Opolu – w kościele św. Jacka; Moszczance – w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża; Nysie – w kościele pw. św. Elżbiety; Kędzierzynie-Koźlu – w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Tarnów

Symbolicznym aktem dokonywanym w okolicach tego dnia są też pochówki dzieci utraconych w poświęconych im grobach zbiorowych.

Taki pochówek odbędzie się 15 października m.in. w Tarnowie, po raz pierwszy w tym mieście. Mogiła zbiorcza znajduje się na cmentarzu w Tarnowie-Mościcach. Pochówek rozpocznie się o godz. 11.00 przy kaplicy cmentarza. Poprzedzi go o godz. 10.00 Msza św. w kościele parafialnym przy ul. Zbylitowskiej 5 w Tarnowie-Mościcach, odprawiona w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci swojego potomstwa.

Do grobu razem z urną złożone zostaną kartki z imionami dzieci, których rodzice nie mieli możliwości pochować. W czasie uroczystości odczytane zostaną również imiona dzieci utraconych, o których rodzice poinformowali Komitetowi Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych.

„Mamy już ponad trzydzieści imion dzieci, które dziś miałyby kilka miesięcy, kilka i kilkanaście lat, a nawet prawie czterdzieści. Czekamy na kolejne” – poinformowała KAI Joanna Sadowska z Komitetu.

Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych zachęca rodziców, aby przynieśli znicze, symbolizujące pamięć o ich dzieciach (zostaną one zapalone przy mogile zbiorczej), a także do przysłania imion dzieci z datą ich śmierci i tygodniem ciąży, w którym doświadczyli straty. Zostaną one odczytane w czasie pochówku, a także wpisane do wirtualnej Księgi Pamięci znajdującej się na stronie Komitetu. Imiona można przesłać korzystając z formularza kontaktu na stronie www.dzieciutraconetarnow.pl/kontakt lub przez wiadomość na Facebooku www.facebook.com/dzieciutracone/

Do udziału w ceremonii zaproszono również przedstawicieli innych związków wyznaniowych, działających w Tarnowie. Koszt pochówku zostanie pokryty ze środków budżetowych Miasta Tarnowa. Rada Miejska w Tarnowie 30 czerwca 2016 r. podjęła stosowną uchwałę, regulującą zasady pochówku dzieci martwo urodzonych, których rodzice zrezygnowali z prawa do pochówku we własnym zakresie.

Stalowa Wola

Oprócz Eucharystii, spotkań integracyjnych i symbolicznych pochówków tego dnia odbywają się także konferencje i dni skupienia poświęcone problemowi życia po stracie dziecka. Takie spotkanie odbędzie się w tym roku m.in. w Stalowej Woli. Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie przy parafii św. Jana Pawła II zaprasza 15 października na dzień skupienia pt. “Dziecko, śmierć i co dalej…”. W programie m.in. Koronka do Bożego Miłosierdzia przy Grobie Dziecka Utraconego na cmentarzu komunalnym, konferencje oraz modlitwa różańcowa w intencji nienarodzonych dzieci i ich rodziców. Więcej informacji na stronie www.kcprstalowa.pl

Fundacja Przetrwać Cierpienie zaprasza 15 października do parafii św. Józefa w Katowicach-Załężu (ul. Gliwicka 76) rodziców dzieci utraconych w wyniku poronienia, przedwczesnego porodu, czy aborcji. O godz. 17.35 rodzice wypuszczą baloniki do nieba z imionami swoich dzieci. Zaplanowano też Mszę św.

Więcej informacji o innych inicjatywach związanych z Dniem Dziecka Utraconego na stronach www.dlaczego.org.pl (prowadzonym przez Organizację Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych) i www.poronienie.pl (prowadzonym przez Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu).

***

Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie przeprowadzanych w latach 2012-2014 ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.

Z myślą o tych osobach od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. W ramach części z nich działają profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy samych rodziców, którzy chcą sobie pomagać.

Zazwyczaj takie grupy gromadzą się przy parafiach, m.in. w ramach duszpasterstwa rodzin. Po Mszy św. przeżywają czas dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. W wielu miejscach organizuje się spotkania z psychologiem, który udziela indywidualnych konsultacji.

Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. Dzień ten przypada 15 października, tyle bowiem trwa ciąża licząc umownie od 1 stycznia.

lk, eb / Warszawa (KAI)

Zdjęcie ilustracyjne: Dreamtime