Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W sobotę 5 lutego br. o godz. 12, podczas Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca, arcybiskup koadiutor Adrian Galbas SAC rozpocznie pasterską posługę w archidiecezji katowickiej.

Abp Galbas otrzyma również – podobnie jak biskupi pomocniczy – nominację na wikariusza generalnego, w którym to dokumencie zostaną określone jego szczegółowe obowiązki, w tym przeprowadzanie wizytacji kanonicznych, udzielanie sakramentu bierzmowania, a nade wszystko przygotowanie ewangelizacyjnego programu duszpasterskiego, który przygotuje do 100-lecia archidiecezji katowickiej, które przypada na rok 2025.

Abp Skworc przypomniał, że Dyrektorium o pasterskiej posłudze biskupów „Apostolorum Successores” stwierdza m. in.: „Jeśli okoliczności się tego domagają, Stolica Apostolska może mianować biskupa koadiutora (por. kan. 403 § 3). Biskup diecezjalny przyjmie go chętnie i w duchu wiary oraz zainicjuje z nim skuteczną komunię na mocy wspólnej odpowiedzialności biskupiej, budując autentyczne relacje, które dla dobra diecezji powinny być jeszcze mocniejsze i bardziej braterskie”.

Nawiązując do tych słów metropolita katowicki zapowiedział, że właśnie w takim klimacie jedności i współdziałania „w Duchu Świętym” będzie dalej współdziałać z arcybiskupem koadiutorem i biskupami pomocniczymi dla dobra Kościoła na Górnym Śląsku, „przygotowującym się do uroczystości stulecia powrotu do Macierzy”.

– Biskup koadiutor, podobnie jak biskup pomocniczy jest mianowany po to, aby pomagać biskupowi diecezjalnemu w zarządzaniu diecezją. Jego funkcja różnie się jednak tym, że posiada on prawo następstwa. W momencie, gdy ordynariusz ustępuje z urzędu, przechodzi na emeryturę wówczas koadiutor zajmuje jego miejsce. Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego biskupi diecezjalni kończą swoją posługę wraz z ukończeniem 75. roku życia – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Abp Adrian Galbas SAC jest pallotynem. Ma 54 lata i pochodzi z Bytomia. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też  dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2011-2019  był prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu. 12 grudnia 2019 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Święcenia biskupie przyjął 20 stycznia 2020 roku. Nominację na arcybiskupa koadiutora archidiecezji katowickiej Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła 4 grudnia br. Urząd objął kanonicznie 15 grudnia 2021 r.

W Konferencji Episkopatu Polski abp Galbas pełni m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Jest także koordynatorem w Kościele w Polsce trwającego synodu o synodalności. Jego zawołaniem biskupim są słowa „Pax Christi” (Pokój Chrystusa).

Sobotnia Msza św. będzie transmitowana na antenie Radia eM (107,6 FM) oraz internetowo na kanale YouTube (Katedra Katowice).

archidiecezjakatowicka.pl / BP KEP