Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu 14 września rozpoczęło się 58. Sympozjum Biblistów Polskich. Tematem dwudniowego spotkania są inspiracje biblijne w nauczaniu i pasterskiej służbie kard. Stefana Wyszyńskiego. 

Mszy św. na rozpoczęcie Sympozjum Biblistów Polskich przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk. W trakcie pierwszej sesji wystąpili: ks. prof. Henryk Witczyk z referatem “Inspiracje biblijne w nauczaniu i pasterskiej służbie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia” oraz ks. prof. Waldemar Chrostowski, który opowiedział o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim jako promotorze Biblii i studiów biblijnych.

– Ma rację papież Benedykt XVI, że powinniśmy odczytywać w Piśmie Świętym myśl Chrystusa, uczyć się myśleć razem z Chrystusem, myśleć zgodnie z Chrystusem, i dzięki temu mieć uczucia Chrystusa oraz umieć przekazywać innym myśl Chrystusa i uczucia Chrystusa. Według wzoru najlepszych interpretatorów Pisma Świętego czynił to bł. Stefan Wyszyński – mówił ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

– Kard. Wyszyński miał brewiarz w języku łacińskim. Była w nim długa kartka z nazwiskami księży diecezji warszawskiej i gnieźnieńskiej, którzy opuścili szeregi kapłańskie, a ksiądz Wyszyński codziennie się za nich modlił – wspominał Prymasa Tysiąclecia ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Jak powiedział ks. prof. Witczyk w rozmowie z Radiem Plus Radom, środowisko skupione wokół Stowarzyszenia Biblistów Polskich dąży do tego, by bł. kard. Wyszyński został ogłoszony patronem Polski. – Św. Jan Paweł II i badacze wielokrotnie mówili o kard. Wyszyńskim jako ojcu polskiej wolności, obrońcy godności Polaka. Wyszyński to również heroiczny obrońca wiary […] Stoimy przed wyzwaniem, by każdy nas był niezłomnym chrześcijaninem w kontekście współczesnych zagrożeń – mówił ks. Witczyk.

Przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II poinformował też, że coraz bliżej jest powołanie nowej dyscypliny naukowej – biblistyki – w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce. – Zabiegamy o to od kilku lat. Rada Naukowa KEP przychyliła się do naszego postulatu i wystąpiła z prośbą o ustanowienie biblistyki. To również realizacja nauczania Soboru Watykańskiego II, że Pismo Święte powinno być duszą teologii – stwierdził ks. Witczyk.

58. Sympozjum Biblistów Polskich potrwa do 15 września.

Więcej: Radio Plus Radom/ KAI

Zdjęcie ilustracyjne: www.radioplus.com.pl

NO COMMENTS