600-lecie prymasostwa w Polsce – główne uroczystości w kwietniu

16-01-2017
2610

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Po ubiegłorocznej 1050. rocznicy Chrztu Polski, w tym roku przypada kolejny ważny jubileusz – 600-lecie nadania arcybiskupom gnieźnieńskim godności prymasa Polski. Główne uroczystości odbędą się w dniach 22-23 kwietnia, w czasie dorocznego odpustu ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski.

“Pragniemy, aby te uroczystości były z jednej strony okazją do dziękczynienia i zarazem powrotu do bogatego dziedzictwa prymasów Polski, które od początku związane jest z Gnieznem. Z drugiej strony chcemy, by była to okazja i impuls do refleksji nad znaczeniem osoby i funkcji prymasa Polski na przestrzeni dziejów i obecnie” – mówi abp Wojciech Polak, który jest 60. prymasem Polski.

Do udziału w uroczystościach obok pielgrzymów, duchowieństwa i biskupów z Polski zaproszono także prymasów z całej Europy. Gniezno liczy na przyjazd m.in.: prymasa Czech kard. Dominika Duki, noszący tytuł prymasa Germanii abp. Salzburga Franza Lacknera, arcybiskupa Toledo i prymasa Hiszpanii Braulio Rodrigueza Plazy, metropolity Lyonu kard. Philippe Barbarina, który nosi tytuł prymasa Galii oraz przedstawicieli prymasów Anglii, Irlandii i Belgii. Zaproszenie otrzymał także Prezydent RP Andrzej Duda.

Obchodom kościelnym towarzyszyć będą przedsięwzięcia o charakterze naukowym i kulturalnym. Jak zapowiada rzecznik prasowy i kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. Zbigniew Przybylski, w przeddzień kwietniowych uroczystości w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbędzie się wernisaż wystawy „Primas Poloniae. 600 lat stolicy prymasowskiej w Gnieźnie”, na której zostaną zaprezentowane najważniejsze i najcenniejsze archiwalia i muzealia związane z prymasostwem. Zaplanowano także ogólnopolskie sympozja naukowe.

Pierwsze z nich odbędzie się 27 marca i będzie poświęcone dziejom instytucji i godności prymasowskiej. Pokłosiem tej inicjatywy stanie się książka o dziejach prymasostwa polskiego. Jej treść będą stanowiły artykuły przygotowane przez wybitnych historyków, świeckich i duchownych. Publikacja ta po raz pierwszy w sposób całościowy spojrzy na dzieje urzędu prymasowskiego, który odegrał istotną rolę w ustroju kościelnym i państwowym Polski ostatniego sześćsetlecia.

Kolejne sympozjum pt. „Źródła do historii prymasów i prymasostwa w archiwach kościelnych w Polsce” odbędzie się w czerwcu w ramach IV Forum Dyrektorów Archiwów Diecezjalnych (11-13 czerwca). Uczestnicy wezmą także udział w Sesji Mecenatu Skarbów Słowa podczas której przewidziana jest m. in. prezentacja faksimile Złotego kodeksu gnieźnieńskiego, przygotowywana przez Wydawnictwo M z Krakowa. Będzie to luksusowe, bibliofilskie wydanie rękopisu wraz z odtworzeniem oprawy w 3D.

W ramach obchodów zaplanowano także uroczysty Koncert Prymasowski, który odbędzie się 11 czerwca w gnieźnieńskiej bazylice archikatedralnej. Jak zapowiada ks. Przybylski, jego punktem kulminacyjnym będzie barokowe Completorium Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego na chór i orkiestrę. Koncert uzupełnią również wybrane utwory, które z okazji 600-lecia prymasostwa zostaną zadedykowane obecnym i zmarłym hierarchom. Wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej oraz Poznański Zespół Instrumentalny.

bkg/KAI

Zobacz też: www.prymaspolski.pl