Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kiedy jako młody ksiądz chciał wyjechać na misję do Ameryki Południowej, usłyszał od założyciela Zgromadzenia Zakonnego Małego Dzieła Boskiej Opatrzności (Orioniści), do którego należał, żyjącego wówczas św. Alojzego Orione – Twoja misja jest w Polsce. Okazało się, że były to słowa prorocze. O abp. Bronisławie Dąbrowskim jako emisariuszu Prymasa Tysiąclecia będą mówić uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej 7 listopada w Warszawie w roku 100-lecia urodzin wieloletniego Sekretarza Generalnego Episkopatu.  Spotkanie będzie transmitowane w internetowej telewizji SalveTV.

Abp Bronisław Dąbrowski, wieloletni sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski urodził się 2 listopada 1917 roku. W roku 100 – lecia jego urodzin (2 XI 1917) i 20. rocznicy śmierci (25 XII 1997) Sekretariat Episkopatu wraz ze Zgromadzeniem Małe Dzieło Boskiej Opatrzności (Orioniści), do którego należał, organizują konferencję naukową pt. “Abp Bronisław Dąbrowski – emisariusz Prymasa Tysiąclecia, orionista, duszpasterz” połączoną ze wspomnieniami świadków jego życia.

W ramach dwóch paneli konferencji będą poruszane zagadnienia związane z rolą Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce w czasach komunistycznych oraz z postacią abp. Bronisława Dąbrowskiego jako szczególnego współpracownika Prymasa Tysiąclecia – kard. Stefana Wyszyńskiego.

W panelach wezmą udział uznani eksperci, m. in. prof. Jan Żaryn, prof. Antoni Dudek, prof. Sławomir Cenckiewicz, prof. Peter Raina oraz świadkowie życia abp. Dąbrowskiego. Konferencja rozpocznie się 7 listopada br. o godz. 9:00 w sali plenarnej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6). W przerwie spotkania, o godzinie 11.00, będzie miał miejsce briefing prasowy poświęcony abp. Bronisławowi Dąbrowskiemu.

Jako Sekretarzowi Generalnemu Konferencji Episkopatu Polski, a wcześniej jako dyrektorowi Wydziału Spraw Zakonnych i pracownikowi Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski abp. Bronisławowi Dąbrowskiemu powierzono misję prowadzenia dialogu z władzami PRL. Jak świadczą ci, którzy go znali, w tym niełatwym dialogu stawał zawsze w obronie Kościoła i Ojczyzny. Jego szczególna misja dla Ojczyzny i Kościoła nigdy nie przeszkadzała mu jednak w działalności duszpasterskiej i w codziennej realizacji charyzmatu Orionistów. Sprawował ją nad niepełnosprawnymi i pozostawionymi „na marginesie”. Kochał Boga, Człowieka, Kościół i Ojczyznę. W czasach komunistycznych był tarczą Prymasów i ich emisariuszem, jak również emisariuszem Papieża św. Jana Pawła II.

16 grudnia 1981 roku bp Bronisław Dąbrowski skierował list do gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym potępił dekret Rady Państwa o stanie wojennym, a zwłaszcza jego 26 artykuł mówiący o możliwości użycia broni palnej przez dowódców oddziałów. Biskup określił jego treść jako rażącą i prowokującą rozlew krwi. W nocy z 21 na 22 grudnia biskup podróżował samolotem do Rzymu, by w Watykanie zdać Janowi Pawłowi II sprawozdanie z wydarzeń w Polsce. Wkrótce stał się specjalnym źródłem informacji papieża o stanie wojennym. Jan Paweł II potrzebował sprawdzonych wiadomości, by mógł w tym zakresie podejmować właściwe decyzje i działania, które miały pomóc Polsce. Polegając jedynie na zachodnich mass mediach, które miały ograniczony dostęp do rzetelnych informacji, mógłby podejmować działania niewłaściwe. Abp Dąbrowski był wówczas jego osobistym emisariuszem. – Odpowiedzialność na nas spada – zapisał w swoim pamiętniku ze stanu wojennego, będąc 22 grudnia w Rzymie. Czując tę odpowiedzialność, od pierwszych dni stanu wojennego abp Dąbrowski był czynnie zaangażowany w pomoc w zwalnianiu internowanych.

Szczegółowy program konferencji:

9:00 uroczyste otwarcie konferencji – Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński oraz Dyrektor Prowincjalny Małego Dzieła Boskiej Opatrzności – Orioniści ks. Krzysztof Baranowski FDP

9:15 Panel I – Rola Kościoła w Polsce w czasie dyktatury komunistycznej – w panelu wezmą udział: prof. J. Żaryn, prof. A. Dudek, prof. Peter Raina, prof. Sł. Cenckiewicz, dr K. Grabska, moderator: Grzegorz Górny

10:45 przerwa kawowa

11:00 briefing prasowy

11:30 Panel II Świadkowie o abp. Bronisławie Dąbrowskim – wspomnienia o duszpasterzu i człowieku ks. St. Pawlina, don Flavio Peloso, dr A. Gręziak, s. K. Dębowska, s. M. J. Klimczak, moderator: Grzegorz Górny

Transmisja z konferencji będzie dostępna „na żywo” od godz. 9:00 na kanale YouTube:  https://youtu.be/1szJDmresKA

 

arz/Orioniści/ BPKEP

Zobacz też:
>>Zdjęcia z Archiwum Księży Orionistów

 

NO COMMENTS