(Polski) 70. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski

0
2563

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Mija 70 lat od śmierci kard. Augusta Hlonda (1881 – 1948), prymasa Polski w latach 1926-1948. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny. 

Z okazji 70. rocznicy śmierci kard. Augusta Hlonda, w poniedziałek 22 października o godz. 19.00 w archikatedrze warszawskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji beatyfikacji kard. Hlonda. Eucharystii przewodniczył będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Dzień wcześniej, w niedzielę, 21 października, odprawiono Mszę św. w Szpitalu św. Elżbiety w Warszawie, gdzie 22 października 1948 roku zmarł ówczesny Prymas Polski.

>>Relacja (Radio Warszawa)

22 października w Senacie RP podczas konferencji naukowej „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, poświęconej kard. Augustowi Hlondowi SDB, prymasowi Polski w 70. rocznicę śmierci, zaprezentowany zostanie album Łukasza Kobieli August Hlond 1881–1948, wydany przez IPN i Stowarzyszenie Pokolenie. W prezentacji udział wezmą: Łukasz Kobiela – autor oraz dr Rafał Łatka – Biuro Badań Historycznych IPN.

>>Więcej o konferencji

>>Program

Prymas Polski kard. August Hlond (1881-1948) spoczywa w Archikatedrze Warszawskiej w poświęconej mu kaplicy. Od 1991 roku trwa jego proces beatyfikacyjny. Dekret o heroiczności cnót podpisał Ojciec Święty Franciszek w maju 2018 r. Do beatyfikacji potrzebny jest uznany przez Kościół cud.

>Więcej

August Hlond urodził się w 1881 r. w Brzęczkowicach, należących obecnie do Mysłowic, w rodzinie dróżnika kolejowego. Jako 12-letni chłopiec opuścił rodzinny dom i rozpoczął naukę w salezjańskim kolegium misyjnym w Turynie. W 1896 r. wstąpił do zgromadzenia salezjanów, w 1905 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował m.in. w Krakowie, Przemyślu i Wiedniu.

W 1922 r. został administratorem apostolskim polskiej części Górnego Śląska, a potem pierwszym biskupem diecezji katowickiej. W 1926 r. papież Pius XI mianował go arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim, co było równoznaczne z objęciem funkcji prymasa. W 1927 r. abp Hlond został kardynałem.

Wojna zastała go w Warszawie, potem przeniósł się do Lublina. Wkrótce udał się na emigrację. Mieszkał w Rzymie, potem w Lourdes, a następnie – na żądanie rządu Vichy – w benedyktyńskim opactwie w Sabaudii. W 1944 r. został aresztowany przez gestapo. Był internowany we Francji i w Niemczech. Po zakończeniu wojny odebrał od papieża nadzwyczajne pełnomocnictwa, na mocy których ustanowił organizację kościelną na Ziemiach Odzyskanych. Odmawiał współpracy z komunistycznymi władzami Polski.

Zmarł 22 października 1948 r. w wieku 67 lat. Ciało prymasa Hlonda złożono w ruinach warszawskiej katedry. Taka była jego ostatnia wola. Jego pogrzeb był wielką religijną i patriotyczną manifestacją. Obecnie w Archikatedrze Warszawskiej jego grób znajduje się w osobnej kaplicy, tuż obok miejsca, gdzie spoczywa Prymas Wyszyński.

Archidiecezja Warszawska/ IPN/ KAI/ BP KEP

Zobacz też:
Patriotyzm, jako element duchowości zaproponowany Polakom przez Prymasa Hlonda. Studium na podstawie książki Z notatnika Kardynała Augusta Hlonda (>>Pobierz pdf: Patriotyzm-duchowość)

Fot. Towarzystwo Chrystusowe

NO COMMENTS