(Polski) 8 września – Uroczystości Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

0
896

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej połączone z archidiecezjalnymi dożynkami odbędą się 8 września 2019 roku. Mszy św. przy źródełku na błoniach gietrzwałdzkich o godz. 11.00 będzie przewodniczył biskup łowicki Andrzej Dziuba.

 Uroczystości w Gietrzwałdzie w 142. rocznicę objawień Najświętszej Maryi Panny rozpoczną się już w sobotę 7 września wieczorem. O godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. połączona z Nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Po Eucharystii wierni odmówią Różaniec i Apel Maryjny przy Kaplicy Objawień. O godz. 21.30 rozpocznie się Młodzieżowe Czuwanie Modlitewne, które zakończy Msza św. o północy przy Kaplicy Objawień. Po Eucharystii odbędzie się procesja Maryjna ze świecami do źródełka, podczas której zebrani będą się modlić o pokój na świecie, w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny.

W niedzielę, 8 września, będą miały miejsce główne uroczystości odpustowe. Eucharystię poprzedzi różaniec o godz. 10.00 oraz procesja z obrazem Matki Bożej o godz. 10.30.  Liturgii przewodniczył będzie i homilię wygłosi bp Andrzej Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej.

Posłuchaj:

Matka Boża w Gietrzwałdzie po raz pierwszy objawiła się Justynie Szafryńskiej, kiedy wracała z mamą z egzaminu przed przystąpieniem do I Komunii Świętej. Następnego dnia „Jasną Panią” w postaci siedzącej na tronie z Dzieciątkiem Jezus pośród Aniołów nad klonem przed kościołem w czasie odmawiania różańca zobaczyła również Barbara Samulowska. Na pytanie dziewczynek, kim jest, odpowiedziała: „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta!” Na pytanie: „Czego żądasz Matko Boża?” Padła odpowiedź: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!”.

W 2017 roku w Gietrzwałdzie miały miejsce obchody 140. rocznicy rozpoczęcia objawień Matki Bożej oraz 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Udział w nich wziął nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak.

www.archwarmia.pl/ BP KEP

NO COMMENTS