(Polski) Abp Budzik: 377. Zebranie Plenarne KEP to dla Lublina wydarzenie historyczne

0
85

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

 

Odbyło się już 376. Zebrań Plenarnych Konferencji Episkopatu Polski i żadne z nich do tej pory nie miało miejsca w Lublinie, będzie to więc dla Lublina wydarzenie historyczne – podkreśla metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Obchody 100-lecia powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, sprawy duszpasterstwa młodzieży oraz rodzin, zagadnienia dot. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, a także działalność Caritas Polska – to główne tematy Zebrania Plenarnego KEP, które w piątek rozpocznie się w Lublinie i potrwa do niedzieli. W ostatnim dniu obrad biskupi wezmą udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego KUL.

Abp Budzik przypomina, że to trzeci najstarszy uniwersytet w Polsce, po Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim.

„Z Lublinem i z KUL związani są dwaj najwybitniejsi przedstawiciele Kościoła dwudziestego wieku: Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński i papież Jan Paweł II. Prymas Wyszyński po drugiej wojnie światowej był przez niecałe trzy lata biskupem lubelskim. Uniwersytet przez całe życie leżał mu na sercu, był jego wychowankiem, uczestniczył w inauguracjach roku akademickiego. Z kolei Jan Paweł II to najwybitniejszy profesor w historii KUL. Przez 24 lata jako kapłan, biskup, arcybiskup i kardynał przyjeżdżał z wykładami na uniwersytet, który w jakiś sposób go współkształtował” – powiedział metropolita lubelski.

Dodał, że KUL wspomina w szczególny sposób ks. Idziego Radziszewskiego. „To postać charyzmatyczna. Wielki wizjoner, który na początku niepodległości Polski, jeszcze przed formalnym jej odzyskaniem, przez cały rok 1918, szukał ludzi, którzy wsparliby ideę  utworzenia w Polsce odrodzonego katolickiego uniwersytetu. Ks. Idzi Radziszewski był jego pierwszym rektorem, zmarł w 1922 r., w wieku zaledwie 55 lat” – przypomniał abp Budzik.

BP KE

 

NO COMMENTS