(Polski) Abp Budzik: Wspominając ks. Jerzego Popiełuszkę, wspominamy niezłomnych kapłanów, którzy oddali życie za wiarę

0
716

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

We wspomnienie męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki, 19 października, wspominamy również męczeństwo kapłanów, którzy oddali życie za wiarę w czasach totalitaryzmów XX wieku.

„Wspominając męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki, pamiętamy również o jego beatyfikacji, kiedy został wyniesiony do chwały ołtarzy. Był to rok kapłański. Stolica Apostolska i Kościół w Polsce zapragnęły, aby właśnie w Roku Kapłańskim pokazać światu tego kapłana męczennika, człowieka wielkiej odwagi, wielkiej miłości do Ojczyzny, człowieka, który wzorem św. Pawła chciał zło zwyciężać dobrem i wytrwał w tym do końca” – powiedział abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Abp Budzik przypomniał, jak będąc sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski, wraz z prezydium Episkopatu odwiedził papieża Benedykta XVI, aby podczas 40-minutowego spotkania wręczyć mu księgę, do której zostało wpisanych 3 tysiące kapłanów męczenników XX wieku. „Są to udokumentowane przypadki księży, którzy oddali swe życie za wiarę w tym strasznym XX wieku. Były to ofiary dwóch totalitaryzmów, z jednej strony hitlerowskiego-niemieckiego, którego symbolem może być św. Maksymilian Maria Kolbe, a z drugiej strony wszystkie ofiary, które zginęły na Wschodzie, w wyniku represji komunistycznych, których symbolem jest właśnie bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Są to dwa reprezentanci tych 3 tysięcy kapłanów męczenników” – zaznaczył abp Budzik.

Księga z nazwiskami 3 tysięcy polskich kapłanów męczenników, którzy stali się świadkami wiary w czasach totalitaryzmów XX wieku, została przygotowana przez alumnów seminarium tarnowskiego (księga jest dostępna pod adresem www.wsd.tarnow.pl). „Pamięć o nich nie może zaginąć, przeciwnie – należy ją odtworzyć na podstawie dokumentów. Nazwiska wielu z nich są nieznane; imiona niektórych zostały zszargane przez prześladowców, którzy próbowali do męczeństwa dodać niesławę; imiona innych jeszcze zostały wymazane przez zabójców” – powiedział Jan Paweł II podczas uroczystości jubileuszowych, jakie odbyły się w Rzymie 7 maja 2000 roku.

„Wspominając dzisiaj ks. Jerzego Popiełuszkę, wspominamy niezłomnych kapłanów, którzy głosili Ewangelię, służyli Bogu i ludziom w najstraszniejszych czasach i mieli odwagę za tę wiarę nie tylko cierpieć, ale oddać to co u człowieka jest najcenniejsze – własne życie” – podkreślił abp Budzik.

BP KEP

 

NO COMMENTS