Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Każdy z nas ma określoną misję do spełnienia w międzyludzkiej komunikacji i odpowiedzialności za prawdę – napisał abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, w Słowie z okazji publikacji papieskiego orędzia na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce przypada w tym roku 19 września.

Abp Depo przypomniał temat Orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Dzień: „Chodź i zobacz (J 1, 42). Komunikowanie jako spotkanie ludzi takimi jakimi są i gdzie są”. Podkreślił ponadto, że w obecnym czasie zmagań z epidemią, która zmusza nas do społecznego dystansu, „komunikacja – zdaniem Franciszka – może umożliwić bliskość niezbędną do rozpoznania tego, co jest istotne i do prawdziwego zrozumienia rzeczy”.

Abp Depo odniósł się w Słowie do stosowanego we współczesnej nauce o mediach pojęcia „komunikacji zapośredniczonej”, na określenie spotkania i komunikowania się osób za pomocą sieci wirtualnych. „W wybranym, przez papieża, fragmencie wg. Św. Jana, dostrzegamy Jezusa jako Mistrza komunikacji interpersonalnej: +Chodź, zobacz+” – napisał abp Depo.

„Uwierzmy więc na nowo, że każdy z nas mający swoje imię, własną historię i drogę życia, ma określony planem Boga czas życia na ziemi, wbrew zagrożeniom Sarscov–2 i określoną misję do spełnienia w międzyludzkiej komunikacji i odpowiedzialności za prawdę” – podkreślił przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst Słowa:

Słowo Przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski na dzień 24 stycznia 2021 r.

Komunikacja “zapośredniczona”

Jest sprawą bardzo charakterystyczną, że wspomnienie św. Franciszka Salezego (1567-1622), Patrona ludzi służących prawdzie słowem mówionym, pisanym i obrazem, przypada w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia 2021). Pragnę, więc w duchu jedności i współodpowiedzialności za tę służbę, pozdrowić wszystkich Dziennikarzy i Pisarzy, a zarazem przypomnieć temat Orędzia Ojca Świętego Franciszka na 55 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu: „”Chodź i zobacz” (J 1, 42). Komunikowanie jako spotkanie ludzi takimi jakimi są i gdzie są”. Już w Orędziu z Roku Miłosierdzia (2016), Papież podkreślał, że „komunikacja wymaga pochylenia się nad człowiekiem, aby przekazać mu prawdę, aby go dźwigać w imię miłości bezinteresownej”. A w obecnym czasie zmagań z epidemią, która zmusza nas do społecznego dystansu, „komunikacja – zdaniem Franciszka – może umożliwić bliskość niezbędną do rozpoznania tego, co jest istotne i do prawdziwego zrozumienia rzeczy”.

We współczesnej nauce o mediach, jest stosowane pojęcie: „komunikacja zapośredniczona”, by określić spotkanie i komunikowanie się osób za pomocą sieci wirtualnych. W wybranym, przez papieża, fragmencie wg. Św. Jana, dostrzegamy Jezusa jako Mistrza komunikacji interpersonalnej: „Chodź, zobacz” – spotkali Go i pozostali u Niego tego dnia takimi jakimi byli na ten czas (…). Z płaszczyzny czysto-ludzkiej – naturalnej, Chrystus „przechodził” do spojrzenia na człowieka w świetle wiary i prawdy o jego godności ludzkiej osoby i wspólnego człowieczeństwa.

Uwierzmy więc na nowo, że każdy z nas mający swoje imię, własną historię i drogę życia, ma określony planem Boga czas życia na ziemi, wbrew zagrożeniom Sarscov–2 i określoną misję do spełnienia w międzyludzkiej komunikacji i odpowiedzialności za prawdę.

Z serca wszystkim błogosławię

Abp Wacław Depo
Metropolita Częstochowski

Częstochowa dn. 10 stycznia 2021 r., w Uroczystość Chrztu Pańskiego.