(Polski) Abp Gądecki błogosławi Polakom jadącym na Europejskie Spotkanie Młodych

28-12-2017
1267

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

– To przez wspólnotę człowiek wchodzi w życie wieczne – mówił wczoraj wieczorem do młodych wyjeżdżających na Europejskie Spotkanie Młodych w Bazylei abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski udzielił błogosławieństwa Polakom udającym się na spotkanie organizowane przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé.

40. Europejskie Spotkanie Młodych trwać będzie w Szwajcarii w Bazylei od 28 grudnia do 1 stycznia. Polacy stanowią w nim najliczniejszą grupę narodową. Stanowić będą jedną czwartą spośród ok. 20 tys. uczestników.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski nawiązał podczas mszy dla młodych udających się do Bazylei z Poznania do słów św. Jana Apostoła „głosimy wam życie wieczne, które było w Ojcu, a nam zostało objawione”. Przekonywał, że to właśnie we wspólnocie Kościoła uczestniczymy w darze życia wiecznego.

Abp Gądecki wspominał swój pierwszy pobyt w Taizé w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a także Europejskie Spotkanie Młodych w Poznaniu w 2009 r., podczas którego mieszkańcy Wielkopolski okazali uczestnikom ogromną gościnność goszcząc wszystkich we własnych domach.

Aż 4,9 tys. Polaków weźmie udział w Europejskim Spotkaniu młodych w Bazylei. Polacy to najliczniej reprezentowany tam naród. Kolejne licznie reprezentowane kraje to Ukraina (2,8 tys. uczestników), Niemcy (1,5 tys.), Francja (1,3 tys.), Chorwacja (1,3 tys.) i Włochy (1,2 tys. osób). W sumie w spotkaniu wezmie udział ponad 20 tys. młodych z 45 krajów. Aż 95 proc. z nich zostanie przyjętych w rodzinach w Bazylei i okolicy.

Uczestnicy spotkania zostaną skierowani do 95 punktów przyjęć, obejmujących ponad 200 parafii i wspólnot chrześcijańskich w Bazylei i okolicy, na terenie Szwajcarii, Francji i Niemiec. W dniu rozpoczęcia spotkania do Bazylei przyjedzie 270 autokarów z różnych stron Europy.

W programie 40. ESM oprócz wspólnych modlitw przewidziano też warsztaty tematyczne z zakresu duchowości, poznawania Kościoła, tematów społecznych, relacji między sztuką i wiarą.

Dla pielgrzymów przygotowano 50 tys. porcji posiłków, w których znajdzie się m.in. 7 ton chleba, 52,5 tys. jabłek, 75 tys. mandarynek i 55 tys. butelek wody.

KAI ms, abd / Poznań