Abp Gądecki do seminarzystów: „Powab diabła” to dzisiaj sposób życia w którym nie liczy się prawda

6 marca, w pierwszy piątek miesiąca, klerycy z wyższych seminariów duchownych w Poznaniu spotykali się w katedrze na modlitwie w intencji powołań. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii poruszył temat tajemnicy grzechu i łaski, przywołując postaci prześladowanych sprawiedliwych: Józefa Egipskiego, Jezusa oraz współczesnych, prześladowanych i sprawiedliwych uczniów Jezusa.

0
1485

Dzieje Józefa Egipskiego dowodzą, “iż mimo ludzkiego grzechu i działania ludzi w nieświadomości dalekich konsekwencji swoich działań, dzieje zbawienia toczą się ku zamierzonemu przez Boga celowi. Dowodzą też, że chwały nie zdobywa się bez wcześniejszej próby” – mówił abp Gądecki w homilii.

“Szczególne cechy współczesnego grzechu scharakteryzował swego czasu papież Benedykt XVI, odwołując się do starożytnego pojęcia pompa diaboli. Pompa diaboli, czyli „powab diabła” oznaczała kiedyś wielkie, krwawe widowiska, w których okrucieństwo stało się rozrywką, a zabijanie ludzi – czymś spektakularnym. Dzisiaj pompa diaboli oznacza cały świat sprowadzony do roli widowiska. Dzięki relacjom medialnym przyglądamy się dzisiaj złu tego świata. Nie ponosimy odpowiedzialności za to, co widzimy a jednocześnie jesteśmy – podobnie jak widzowie starożytnych widowisk – pociągani przez zło, patrząc na nie z odległości ekranu telewizyjnego. „Powab diabła” to dzisiaj sposób życia, w którym nie liczy się prawda, ale liczy się pozór; to, czym pod pretekstem prawdy – niszczy się ludzi (Watykan – 22.06.2012). To pewnego rodzaju kultura, która sprzeciwia się Chrystusowi i Bogu” – mówił abp Stanisław Gadecki do kleryków podczas modlitwy w intencji powołań.

NO COMMENTS