Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dla Kościoła w Polsce zbliżający się Synod Biskupów oznacza potrzebę większego skoncentrowania się na duszpasterstwie młodzieży – powiedział KAI abp Stanisław Gądecki, w trakcie obrad Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Stan przygotowań do zbliżającego się XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania” był jednym z tematów dzisiejszych obrad biskupów.

Zdaniem przewodniczącego Episkopatu Polski, duszpasterstwo młodych jest dziś jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed Kościołem, podobnie zresztą jak duszpasterstwo rodzin. Zbliżający się Synod i jego obrady – poświęcone właśnie tej tematyce – winny pobudzić refleksję na ten temat i doprowadzić do konkretnych działań.

– Musimy sobie uświadomić, że duszpasterstwo młodzieży jest sprawą całego duszpasterstwa, jakie prowadzi Kościół, a nie tylko jakimś wyspecjalizowanym dodatkiem – podkreślił.

Dodał, że „przy całej różnorodnej pracy kapłanów trzeba ich znacznie większego zaangażowania na tym polu, takiego o jakim myślał kard. Karol Wojtyła, kiedy mówił, że zadanie prowadzenia „Oazy” skupiającej młodych nie jest jakimś dodatkowym zadaniem, ale integralną częścią całego duszpasterstwa”.

– Duszpasterstwo młodzieży nie może być więc dodatkiem do duszpasterstwa w ogóle, ale integralną częścią całego duszpasterstwa. Stąd sprawa ta dotyczy nie tylko młodych księży, którzy idą do szkoły czy pracują z młodymi, ale dotyczyć musi również proboszczów, gdyż oni są odpowiedzialni za całość duszpasterstwa w ich parafiach – skonstatował przewodniczący Episkopatu.

Poinformował, ze w trakcie dzisiejszych obrad miało miejsce spotkanie polskich delegatów na Synod, którzy wybrali tematy, jakie poruszą na Synodzie. Podczas swych 4-minutowych wystąpień w ramach sesji generalnych przedstawią następujące zagadnienia: abp Stanisław Gądecki temat „ponowoczesności”, czyli klimatu, w którym wychowuje się i kształtuje dzisiejsza młodzież, abp Grzegorz Ryś kwestię ewangelizacji, bp Marek Solarczyk temat wychowania szkolnego, a bp Marian Florczyk będzie mówić o roli sportu w wychowaniu.

Abp Gądecki zapowiedział, że polscy delegaci na Synod ofiarują Ojcu Świętemu materiały pokazujące w symboliczny sposób wkład Kościoła w Polsce w rozwój i koncepcję duszpasterstwa młodych. Będą to teksty ks. Franciszka Blachnickiego, przetłumaczone na język włoski, założyciela Ruchu Światło-Życie, kapłana, który był bardzo zasłużony dla odkrywania nowy przestrzeni formowania młodych w latach 60. i 70., a oprócz tego współczesny „Pakiet Lednicki”, pokazujący inspiracje w duszpasterstwie młodych, jakie przynosi to dzieło na początku XXI wieku.

mp / Częstochowa