Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Dziękujmy Bogu za kronos i kairos, za to, co dokonało się w naszym życiu i za chwile łaski, które odmieniły nasze życie duchowe” – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. dziękczynnej w poznańskiej katedrze na zakończenie roku 2017.

W homilii Przewodniczący KEP zwrócił uwagę na wydarzenia w Kościele, które miały miejsce w mijającym roku. Podkreślił, że akcje i inicjatywy podejmowane przez duchownych i świeckich to „odpowiedź na głos, że w Kościele nic się nie dzieje”.

>>Tekst homilii

Wskazując na wydarzenia wpisujące się w nurt nauczania Kościoła, metropolita poznański przypomniał o obchodach I Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego, „który ma ukazywać Pismo Święte jako kod kulturowy chrześcijańskiej Polski i Europy i pomagać w odnajdywania zalet wspólnotowego czytania Pisma Świętego”.

Do istotnych inicjatyw zorganizowanych w 2017 r. abp Gądecki zaliczył Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji nt. przygotowania do bierzmowania. W spotkaniu uczestniczyło ponad 700 duszpasterzy, animatorów i członków wspólnot, którzy zastanawiali się, jak skutecznie wyjść na spotkanie młodym ludziom.

„Z badań wśród młodych poczynionych w Krakowie wynika, że pokolenie gimnazjalistów chce być w Kościele, ale na ogół powiadają, że w Kościele nie widzą dla siebie miejsca do zaangażowania, tzn., że my nic im nie proponujemy” – zauważył metropolita poznański. Podkreślił, że w tej liczbie najwięcej jest osób, które chciałyby być zaangażowane w dzieła charytatywne, lecz nie widzą dla siebie miejsca.

Przewodniczący KEP przypomniał też o inauguracji obchodów 100-lecia KUL-u, uczelni, której celem jest kształcenie i wychowanie przyszłej inteligencji katolickiej.

Przywołując najważniejsze dokumenty KEP wydane w 2017 r., hierarcha zwrócił uwagę na dokument Rady ds. Społecznych KEP na temat chrześcijańskiego kształtu patriotyzmu. „W tym dokumencie biskupi apelują o dobrze znany z historii patriotyzm otwarty na solidarną współpracę z innymi narodami i oparty na szacunku dla innych kultur i języków” – przypomniał metropolita poznański.Zauważył, że patriotyzm to nic innego jak rozumna miłość ojczyzny, której nie można stawiać ponad miłość do Boga.

Abp Gądecki zwrócił uwagę na postać i posługę św. Brata Alberta, który był jednym z patronów mijającego roku. „Wielkość tego Brata wyraziła się w tym, że potrafił on poruszyć innych, by nie pozostawali obojętni na los najbardziej opuszczonych, wyzwalając ludzką solidarność i dobroczynność” – stwierdził metropolita poznański.

Przewodniczący KEP wskazał też na ważne jubileusze, obchodzone w tym roku w Kościele w Polsce i na świecie, jak 300-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, 140. rocznicę objawień Maryi w Gietrzwałdzie i 100. rocznicę objawień maryjnych w Fatimie.

Wśród inicjatyw podejmowanych przez świeckich w mijającym roku, przywołał akcję „Różaniec do Granic”, która w 22 diecezjach, w 4000 stref wzdłuż granic naszej ojczyzny zgromadziła na modlitwie różańcowej ok. 2 mln osób. „Ta inicjatywa wyrasta z wiary, która widzi w Różańcu bardzo potężną broń w walce ze złem, tak silną, że nieraz potrafi zmienić bieg historii” – zaznaczył abp Gądecki. Podkreślił, że Różaniec może nie tylko zmienić bieg wydarzeń, ale może otworzyć serca na działanie łaski Bożej.

Mówiąc o nurcie służby Kościoła w Polsce, metropolita poznański wspomniał o przedstawicielach Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj Aborcję”, którzy złożyli w Biurze Podawczym Sejmu obywatelski projekt ustawy wykreślający dotychczasową przesłankę eugeniczną, umożliwiającą zabicie dziecka ze względu na podejrzenie niepełnosprawności bądź choroby. Przypomniał, że w 2015 r. z wymienionej przyczyny zabito w Polsce ok. tysiąca dzieci.

„Zgodnie z obowiązującym prawem aborcji dokonuje się dziś na dzieciach z zespołem Downa i Turnera, ale także na niepełnosprawnych fizycznie oraz dzieciach z pochopnie postawioną diagnozą” – zauważył hierarcha. Zaznaczył, że pod tym projektem zebrano ponad 830 tysięcy podpisów, najwięcej z dotychczas zorganizowanych akcji antyaborcyjnych.

Przewodniczący KEP przypomniał też o zorganizowanym po raz pierwszym Narodowym Kongresie Trzeźwości na UKSW oraz o obchodach zainicjowanego przez papieża Franciszka Światowego Dnia Ubogich, łączącego modlitwę, spotkania z ubogimi i spotkania ewangelizacyjne.

Abp Gądecki przypomniał też o akcji „Rodzina – rodzinie”, powołanej przez Caritas Polska. Dzięki tej inicjatywie wsparciem finansowym objęto ok. 9 tysięcy rodzin w Syrii. Nawiązując do obchodzonej 31 grudnia Niedzieli Świętej Rodziny, zaapelował o potrzebę trwałości polskich rodzin, o siłę dla nich o przezwyciężenie trudności i o to, by nie zapominać o konieczności wpatrywania się w Boga.

msz/KAI