Uroczystej Mszy św. sprawowanej w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w koncelebrze z abp. Stanisławem Budzikiem, metropolitą lubelskim. Znaki zostały przekazane diecezji płockiej.

– Znak krzyża, który jest znakiem naszego zbawienia i odkupienia, a przede wszystkim znakiem tej radości która czeka nas w przyszłym roku, gdy będziemy gościć młodych z całego świata i będziemy mogli podzielić się z nimi entuzjazmem naszej wiary i odkrywać Kościół jako wielobarwną, wielojęzyczną wspólnotę sióstr i braci z całego świata – podkreślał abp Stanisław Budzik.

Abp Gądecki w swej homilii podkreślił, iż krzyż ofiarowany został młodzieży przez św. Jana Pawła II, by nieść go na cały świat, jako znak miłości Jezusa do ludzkości.

– Peregrynacja to forma duchowego przygotowania danego kraju do przyjęcia młodzieży całego świata – dodał abp Gądecki. Wskazał, iż każdy z nas ma udział w krzyżu, cierpieniu. Dodał też, Pismo Święte to w pewnym sensie wielka księga o cierpieniu. Bezdzietność, prześladowanie, wrogość, szyderstwo, samotność, wyrzuty sumienia, trudność zrozumienia, dlaczego złym tak dobrze, niewierność, niewdzięczność, nieszczęścia własnego narodu.

Przewodniczący KEP odniósł się również do problemu uchodźców przybywających do Europy. – Trzeba się przygotować jak pomóc w tym cierpieniu. Trzeba żeby każda parafia przygotowała miejsce dla tych ludzi, którzy są prześladowani, którzy przyjadą tutaj, oczekując pomocnej ręki i tego braterstwa, którego gdzie indziej nie znajdują – podkreślił abp Gądecki.

Wskazał również, iż chodzi nie tylko o okazywanie samej pomocy ludziom cierpiącym, o wysuszanie źródeł cierpienia. – Każdemu wolno a nawet powinien zabiegać o usunięcie nie tylko cudzych ale i własnych cierpień, skoro sam Jezus błagał o to Ojca w Ogrójcu – zakończył metropolita poznański.

Peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży rozpoczęła się 21 sierpnia w Garbowie podczas III Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej. Następnie Krzyż oraz kopia ikony Salus Populi Romani odwiedziły Kazimierz Dolny, Wąwolnicę, Nałęczów, Kraśnik, Lublin, Lubartów, Świdnik, Łęczną, Krasnystaw oraz Chełm. Łącznie peregrynacja trwała 15 dni (wyjątkowo 29 sierpnia znaki wyjechały do diecezji łowickiej).

KAI / mt / Lublin

NO COMMENTS