Miłosierdzie jest wiodącym tematem dzisiejszego dnia podróży papieża Franciszka – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas konferencji prasowej po Mszy św. w sanktuarium św. Jana Pawła II. Ojciec Święty spotkał się podczas niej z duchowieństwem, osobami konsekrowanymi i klerykami.

Abp Gądecki przypomniał, że tak jak wiodącym tematem wczorajszego dnia wizyty papieża było cierpienie, tak dzisiaj jest nim miłosierdzie, które zresztą jest głównym tematem pontyfikatu obecnego Ojca Świętego.

Podkreślił, że odwiedzając rano kaplicę z relikwiami św. Faustyny w Łagiewnikach Franciszek nie prowadził rozmów, nie przemawiał, tylko skoncentrował się na modlitwie. Do księgi pamiątkowej wpisał słowa Boga ze Starego Testamentu: “Chcę bardziej miłosierdzia niż ofiary”, ukazując pragnienie serca Bożego wyrażone na długo przed tym, zanim powstała Ewangelia.

Z kolei w sanktuarium św. Jana Pawła II papież wygłosił homilię, która zdaniem abp. Gądeckiego dotyczyła nie tylko duchownych i osób konsekrowanych, ale także ludzi świeckich – całego Kościoła, który zawsze miał ukierunkowanie misyjne.

Według Przewodniczącego KEP, nowością nauczania Franciszka jest wezwanie do zapisywania nowych kart Ewangelii w takim samym stylu miłosierdzia, w jakim została ona przekazana przez Chrystusa. Zapisujemy je dziełami miłosierdzia. – To jest coś niesłychanego, żeby poza natchnionymi autorami z czasów powstawania Starego Testamentu kogoś nazwać pisarzami Ewangelii – zauważył abp Gądecki.

KAI/BP KEP

NO COMMENTS