Abp Gądecki: Narodziny Polski są nierozerwalnie związane z Chrztem Polski

15-04-2015

W 2016 roku świętować będziemy 1050-lecie Chrztu Polski. Główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się w Gnieźnie i Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia 2016 r. Opracowywany właśnie program obchodów przewiduje, że 14 kwietnia odbędą się one w Gnieźnie, natomiast 15 i 16 kwietnia - w Poznaniu. Uroczystości będą miały charakter kościelny i państwowy. Dopracowywany program przewiduje m.in. Msze z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych oraz uroczyste obrady Konferencji Episkopatu Polski.

0
1361

Abp Gądecki, mówiąc o przypadającym w 2016 r. jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, przyznał, że “obchody tego historycznego jubileuszu muszą być przede wszystkim okazją do odnowy i pogłębienia świadomości chrzcielnej wszystkich wiernych w Polsce”. Dodał, że chodzi tu przecież o życie wieczne każdego z nas, i ten aspekt ma szczególne znaczenie.

Przygotowania do jubileuszu obejmują opracowanie i wdrożenie programów katechez na każdy poziom edukacyjny, a także programów edukacyjnych dla nauczycieli oraz uczniów – powiedział podczas obrad biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl. Programy takie już są opracowywane, zaś Komisja Duszpasterstwa ma nadzieję, że będą one realizowane w całej Polsce, a nie tylko w archidiecezji poznańskiej.

Przygotowano też cykl konferencji naukowych, debat i innych działań popularno-naukowych. Przybliżą one polityczny, społeczny i religijny kontekst chrztu przyjętego przez Mieszka I w 966 r. a także ukażą świadomość Chrztu Polski w dzisiejszym społeczeństwie.

W ramach przygotowań do rocznicowych obchodów w Poznaniu zostanie otwarta wystawa “Lux in Oriente – Lux ex Oriente: Polska i Stolica Apostolska – 1050 lat historii”. Zaprezentuje ona dzieła wypożyczone m.in. z Watykanu, w tym takie, które publicznie pokazywane są bardzo rzadko. Ekspozycja zawita także do Warszawy i Wrocławia.

Nie jest wykluczone, że odbędzie się też zebranie obydwu izb polskiego parlamentu: Sejmu i Senatu.

KAI

NO COMMENTS