Juto na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się II Forum Ewangelizacyjne Archidiecezji Poznańskiej. Swój udział w nim zgłosiło już ponad 600 osób Jednym z gości tego wydarzenia, w związku z obchodzonym 8 listopada Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym, będzie patriarcha Grzegorz III Laham, zwierzchnik Grecko-Katolickiego Kościoła Melchickiego z Syrii.

II Forum Ewangelizacyjne Archidiecezji Poznańskiej, na którego hasło wybrano wezwanie Jezusa „Wy dajcie im jeść” (Mt 14, 16), jest próbą odpowiedzi na pytania o to, jak podejmować działalność ewangelizacyjną w parafiach i jakie wykorzystywać do tego narzędzia. − Poprzez jego organizację chcemy pokazać, że każda parafia może być jednocześnie parafią ewangelizowaną i ewangelizującą – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr Waldemar Szlachetka z Referatu ds. Ewangelizacji poznańskiej Kurii, a jednocześnie moderator Szkoły Nowej Ewangelizacji (SNE) „Wspólnota św. Barnaby” dodając, że Forum będzie okazją do zapoznania się z doświadczeniami w dziedzinie ewangelizacji wybranych parafii archidiecezji. Ich przedstawiciele opowiedzą nie tylko o tym, jak organizują parafialne kino, kawiarenkę czy koncerty, ale także jak wygląda współpraca między grupami duszpasterskimi czy jakie są owoce Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie.

Podczas Forum konferencje wygłoszą bp Edward Dajczak z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ks. dr Mirosław Tykfer, redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego” oraz bp Damian Bryl, przewodniczący Wydziału Przekazu Wiary, Nauczania i Wychowania Katolickiego w poznańskiej Kurii, który zresztą bardzo mocno wspiera organizację tego wydarzenia. Prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytania: dlaczego Kościół potrzebuje ewangelizacji, czym w ogóle jest ewangelizacja i co powinno po niej nastąpić?

W części warsztatowej Forum zaprezentowane zostaną natomiast różnorodne narzędzia wykorzystywane w ewangelizacji, jak również sprawdzone przez parafie rozwiązania, takie jak np. diakonijny model Parafialnej Rady Duszpasterskiej czy Niedziela Ewangelizacyjna.

Części wykładowa i warsztatowa Forum odbywać się będą w pawilonie 7. Międzynarodowych Targów Poznańskich. Punktem centralnym wydarzenia będzie natomiast Eucharystia sprawowana o godz. 14 pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w pobliskim kościele pw. św. Michała Archanioła. Uczestniczyć w niej będzie patriarcha Grzegorz III Laham, zwierzchnik Grecko-Katolickiego Kościoła Melchickiego z Syrii, który podzieli się z uczestnikami forum świadectwem męczeństwa Kościoła w Syrii.

Klamrą spinającą wydarzenie będzie wspólna modlitwa uwielbienia, która rozpocznie je o godz. 9 i zakończy o godz. 21. Ostatnim akcentem będzie błogosławieństwo i modlitwa o rozpalenie ducha i mądrości w ewangelizacji.

Podmiotem wykonawczym Forum uczyniono Fundację Pro Publico, którą w dziele tym wspiera SNE „Wspólnota św. Barnaby”. Można się jeszcze zapisać się na Forum za pomocą strony www.mt1416.pl. Na kanale YouTube (https:// www.youtube.com/watch?v=Q20ZLtDNH1wkk) dostępny jest także film zapowiadający to wydarzenie.

KAI/ bt

NO COMMENTS