Abp Gądecki: Życzyłbym Caritas, by jak najpiękniej wypełniała swoje zadania

17-02-2015

Jaka jest rola Caritas w Polsce? Czego życzyć Caritas? - Na te pytania, z okazji jubileuszu Caritas, odpowiada przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

0
1025

– Cieszę się, że Caritas Polska i Caritas diecezjalne starają się dobrze pełnić swoją funkcje – mówi abp Gądecki. Życzy, by w duchu Ojca Świętego Franciszka, udało się im wprowadzać interwencjonizm w sytuacjach, kiedy nie można czekać, a trzeba działać i pomagać natychmiast. – Życzyłbym Caritas w Polsce, by mogła jak najpiękniej wypełnić swoje zadania, dokładnie według życzenia Ewangelii Chrystusowej – mówi Przewodniczący KEP.

25 lat temu zostały reaktywowane struktury Caritas w Polsce, stąd rok 2015 jest w Polsce Rokiem Caritas. W ciągu 25 lat udało się stworzyć strukturę, w której 44 Caritas diecezjalne oraz Caritas Polska świadczą pomoc we wszelkich obszarach ludzkiej biedy. Caritas posługują w Polsce w blisko 900 wyspecjalizowanych placówkach. W blisko 5000 parafiach działają Parafialne Zespoły Caritas, których członkowie każdego dnia troszczą się o swoich sąsiadów. W Polsce aktywnych jest ok. 100 000 wolontariuszy Caritas, którzy codziennie świadczą pomoc potrzebującym. Caritas organizuje także szereg ogólnopolskich akcji będących odpowiedzią na problemy społeczne. Caritas angażuje się na rzecz ofiar katastrof naturalnych w Polsce i na świecie oraz konfliktów zbrojnych na świecie. Tylko w 2014 roku Caritas Polska realizowała projekty pomocy w 20 krajach Afryki, Bliskiego Wschodu i innych. Caritas w Polsce współpracuje z Caritas Europa i Caritas Internationalis. Według badań TNS OBOP z grudnia 2014 r. Caritas jest w Polsce najbardziej rozpoznawalną i najchętniej wspieraną organizacją charytatywną.

Rok Caritas

Zobacz też: Caritas Polska

NO COMMENTS