Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Celem państwa jest zapewnienie wspólnego dobra w najszerszym znaczeniu tego słowa. Powinno ono promować więc pokój wewnętrzny i zewnętrzny – powiedział abp Paul Gallagher, Sekretarz ds. Relacji z Państwami Stolicy Apostolskiej, podczas uroczystej sesji naukowej z okazji 100-lecia przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską.

„Każde państwo zawiera w sobie element transcendentny: jest ono więc uwarunkowane czymś, co wykracza poza jego ramy. Nie mówię tu wyłącznie o aspekcie eschatologicznym i tymczasowym charakterze porządku publicznego, lecz także o tym, że żadne państwo nie jest nigdy samowystarczalne i że „rolą państwa jest obrona i promowanie wspólnego dobra społeczeństwa obywatelskiego” (CCC, nr 1927)” – podkreślił abp Gallagher.

W konferencji zorganizowanej w gmachu starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu wzięli udział przedstawiciele polskich władz, Episkopatu i korpusu dyplomatycznego, Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pannaccio, duchowni, świat nauki i kultury.

W liście do uczestników sesji marszałek Sejmu Marek Kuchciński zachęcił do kontynuowania „bezcennego dzieła polsko-watykańskiej współpracy”. Natomiast rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marek Pałys podkreślił, że nominacja nuncjusza apostolskiego – „dawno nieobecnego na ziemiach polskich” – była jednym z elementów odrodzenia państwa polskiego.

Ks. prof. Stanisław Wilk z KUL-u przedstawił misję abp. Achillesa Rattiego, pierwszego nuncjusza apostolskiego w odrodzonej Polsce. Bp Jan Kopiec wygłosił wykład pt. „Kościół i społeczeństwo polskie wobec wyzwań odzyskanej niepodległości (1919 – 1939)”, a prof. Marek Kornat z Polskiej Akademii Nauk mówił o stosunku do sprawy polskiej papieży Leona XIII i Piusa X.

W 1919 r. zostały wznowione stosunki dyplomatyczne między Polską a Stolicą Apostolską po ponad 120 latach przerwy. Ich oficjalne przywrócenie poprzedził przyjazd o rok wcześniej do Warszawy (29 maja 2018) wizytatora apostolskiego w osobie prał. Achillesa Rattiego. Jesienią 1918 r. – już po uzyskaniu przez Polskę niepodległości – wizytator Ratti nawiązał pierwsze kontakty dyplomatyczne z rządem polskim. A bezpośrednim powodem była obsada biskupstwa polowego.

KAI / BP KEP