(Polski) Abp Jędraszewski: silna i wolna Polska winna być budowana na prawdzie, sprawiedliwości i moralności

14-05-2017
1548
Fot. Marcin Mazur/episkopat.pl

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Silna i wolna Polska musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności – powiedział abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej na Skałce podczas Mszy św. dla uczczenia św. Stanisława, głównego patrona Krakowa i Polski. Metropolita krakowski podkreślał również, że dzieje narodu i naszego państwa nierozerwalnie związały się z dziejami chrześcijaństwa.

W homilii abp Jędraszewski nawiązał do postaci kard. Stefana Adama Sapiehy, metropolity krakowskiego, którego 150. rocznica urodzin obchodzona jest dzisiaj. Podkreślał, że przesłanie Księcia Niezłomnego nie straciło na aktualności. „Silna i wolna Polska musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności” – podkreślił metropolita krakowski, zaznaczając, że jego postawa wobec władz uciskających naród uczy, że na przemoc trzeba odpowiadać heroiczną wiernością Bogu i człowiekowi aż do końca.

Kaznodzieja przywołał także katedrę na Wawelu, gdzie znajduje się konfesja św. Stanisława, a obok niej – miejsce wiecznego spoczynku kard. Sapiehy. „Miejsce to mówi nam potomnym o pasterskich zmaganiach o wolność, sprawiedliwość, o miłość miłosierną wobec biednych i potrzebujących” -mówił abp Jędraszewski.

Podkreślił, że świadectwo życia dwóch pasterzy Kościoła krakowskiego: św. Stanisława i kard. Sapiehy uczy zrozumienia również „naszego niełatwego czasu”. „Spraw Panie, aby przeważył w nas ciężar Twojej miłości” – modlił się na zakończenie, nawiązując do poematu „Stanisław” Karola Wojtyły.

KAI / Kraków