(Polski) Abp Kupny: W imię interesów zaciera się granicę pomiędzy dobrem a złem

13-12-2016
1370

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W imię interesów różnych grup społecznych zaciera się granicę pomiędzy dobrem a złem – powiedział abp Józef Kupny w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, podczas Eucharystii w intencji Ojczyzny. W Mszy św. uczestniczyły tłumy Dolnoślązaków, wśród nich przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

W homilii pasterz Kościoła wrocławskiego nawiązał do słów proroka Sofoniasza: “Biada buntowniczemu i splugawionemu miastu, co stosuje ucisk! Nie słucha głosu i nie przyjmuje ostrzeżenia, nie ufa Panu i nie przybliża się do swego Boga”. Jak zauważył abp Kupny – Sofoniasz nie zatrzymywał się jedynie na zapowiedzi ukarania czyniących zło. Przepowiadał oczyszczenie i wybawienie.

– Kiedy modlimy się za ofiary stanu wojennego musimy sobie zadać pytanie: Co Bóg chce nam powiedzieć dziś przez Swoje słowo? – mówił ksiądz arcybiskup, dodając: – Biada buntowniczemu i splugawionemu miastu, co stosuje ucisk, to przestroga adresowana do każdego człowieka, by nie czynił zła bliźniemu i słuchał swojego sumienia, które podpowiada: “nie znęcaj się nad bratem, nie zabijaj, szanuj życie” – zaznaczył.

Metropolita wrocławski podkreślił w tym kontekście jak ważna jest stała formacja sumienia.- Znamy takich, którzy popełniają zło, a nie czują żadnych wyrzutów – zaznaczył, dopowiadając: – Dlatego tak ważne jest, byśmy kształtowali swoje sumienia w szkole Ewangelii Jezusa Chrystusa. Tego zabrakło inicjatorom wprowadzenia stanu wojennego w naszej Ojczyźnie i tym wszystkim, którzy popełniali zbrodnie przeciw narodowi.

Hierarcha przypomniał dane mówiące o ilości zabitych, internowanych, więzionych czy zwalnianych z pracy. – Trzeba o tym mówić, bo coraz częściej zaciera się pamięć o tamtych latach, o złu wyrządzonemu naszemu narodowi i prorockim “Biada”, wypowiadanym pod adresem tych, którzy czynią zło swojemu bratu – podkreślił abp Kupny i dodał: – Także dziś w imię interesów różnych grup społecznych zaciera się granicę pomiędzy dobrem a złem.

Duchowny tłumaczył, że nawet jeśli odnosimy wrażenie, że zło triumfuje, nie możemy tracić pewności, że jest ono przez Boga osądzone i pokonane.

We Mszy św. uczestniczyli: Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, wiceprezydent miasta Wrocławia Anna Szarycz, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, władze i członkowie dolnośląskiego oddziału NSZZ “Solidarność” oraz przedstawiciele służb mundurowych.

xrk / Wrocław (KAI)

Fot. ilustracyjne: Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl