Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

 

Życie chrześcijanina, w tym również konsekrowanego przez złożenie ślubów zakonnych, jest radosne i powinno świadczyć o radości – podkreślił nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio podczas Mszy św. rozpoczynającej 136. Zebranie Plenarne Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.  

Abp Pennacchio wskazał,  że chrześcijanin “zamiast krzyczeć: +Biada wam wszystkim+, powinien raczej nieść pokój, płynący z wewnętrznego przeżywania wiary i świadczenia o niej swoim życiem+”. Nuncjusz podkreślał, że nie jest dobrą postawa ludzi zgorzkniałych i patrzących na wszystko w czarnych kolorach. Osoby takie – jak mówił – uważają, że same wszystko robią dobrze, chcą pouczać i nawracać innych.

“Czasem widziałem, jak młody ksiądz, zaraz po święceniach, pełen zapału, gorliwości do nawracania świata, chciał to robić za wszelką cenę. Dwoił się i troił, dawał mnóstwo dobrych rad w konfesjonale, wygłaszał płomienne kazania, i czasami się dziwił, że nie przynosi to oczekiwanego rezultatu. Dopiero doświadczony kapłan, który sam przeszedł z Jezusem przez swoją pustynię – wiek nie jest tu najbardziej istotny – i sam doświadczył, jak działa miłosierdzie Boże, wie, że samym wyrywaniem chwastów nie zbawi się świata. Do tego, aby zmieniać po Bożemu, musi być najpierw akceptacja. I to ona uruchamia później dobre zmiany duchowe” – powiedział abp Pennacchio.

136. Zebranie Plenarne Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce rozpoczęło się we wtorek w Warszawie. Biorą w nim udział przedstawicielki 105 zgromadzeń z całej Polski.

Zebranie rozpoczęła Msza św. celebrowana przez abp. Pennacchio. Tematem wiodącym Zebrania jest refleksja i dyskusja nad dokumentem Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego p.t. Młode wino, nowe bukłaki, który zawiera ocenę ponad 50 lat posoborowej przystosowanej odnowy zakonów, pokazuje wyzwania jeszcze otwarte i daje wskazówki co do dalszej weryfikacji i odnowy życia konsekrowanego.

Przedstawicielki zakonów żeńskich spotkały się też z bp. Arturem Mizińskim, Sekretarzem Generalnym KEP oraz zapoznały się z aktualnymi sprawami Kościoła. W następnych dniach obrad wysłuchają m.in. konferencji o cyberprzestępstwach i ochronie danych osobowych. Tradycyjnie będą też poruszały sprawy bieżące i dotyczące prac Komisji istniejących przy Konferencji.

BP KEP

 136. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, Warszawa, 10-12 X 2017

NO COMMENTS