Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zmartwychwstały Chrystus uczy nas, że życie jest silniejsze od śmierci, dobro i sprawiedliwość zwyciężają zawsze, a wszelkie cierpienie ma swój kres i kiedyś się kończy – napisał abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, w życzeniach wielkanocnych.

Abp Popowicz przyznał, że tegoroczne obchody Wielkanocy mają miejsce w szczególnym czasie, „gdy nasza ukraińska ziemia nadal krwawi z powodu ran zadanych i zadawanych nam przez rosyjską armię, która za błogosławieństwem swoich duchownych liderów, odbiera życie niewinnym ludziom i usiłuje zamienić Ukrainę w biblijną dolinę Jozafata”.

„Dzisiaj Zmartwychwstały Chrystus wędruje z nami, idzie drogami naszego życia i drogami cierpienia naszego ludu. Tak jak kiedyś, spotkał na drodze uczniów, którzy uciekali z Jerozolimy do Emaus, tak dzisiaj spotyka na swojej drodze wygnańców z ich ojczystej ziemi, ukraińskie dzieci deportowane do Rosji, jeńców wojennych przetrzymywanych w nieludzkich warunkach, ojców i matki okrytych żałobą po śmierci synów i córek, którzy polegli na polu chwały z wrogiem ludzkości” – zaznaczył abp Popowicz w życzeniach. Dodał, że „wszystkim spotkanym daje swój uzdrawiający Pokój i pewność, że +siewcy śmierci+ nas nie pokonają, że ​​nasze zwycięstwo jest w Nim”.

Metropolita podkreślił, że Zmartwychwstanie Chrystusa jest fundamentem życia Kościoła i całej ludzkości. „Ani prześladowania, ani terror, ani obozy koncentracyjne nie mogły złamać ducha uczniów Jezusa Chrystusa, ponieważ ich siłą była i jest wiara w zmartwychwstanie”.

Grekokatolicy i kościoły wschodnie obchodzą w tym roku Wielkanoc 16 kwietnia, tydzień później według kalendarza juliańskiego, którym posługują się chrześcijańskie Kościoły Wschodnie.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst życzeń:

 

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

W tych dniach, zgodnie z tradycją Kościołów Wschodnich, obchodzimy Wielkanoc, największe chrześcijańskie święto, którego źródłem jest życie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Za nami czas Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia. Byliśmy świadkami ostatnich minut życia Jezusa Chrystusa na ziemi. Widzieliśmy niesprawiedliwy sąd nad Nim, drogę krzyżową, ukrzyżowanie, śmierć na krzyżu i pogrzeb.

Wydawało się, że sprawa Mesjasza została zamknięta! Ci, którzy wydali Jezusa na śmierć, aby mieć pewność że Jego ciało spocznie tam na wieki, postawili przy grobie straże, a wejście do grobu zapieczętowali kamieniem.

Jakież było zdziwienie kobiet niosących mirrę, które rankiem drugiego dnia udały się do ​​grobu, ażeby zgodnie z żydowskim zwyczajem namaścić ciało zmarłego. Niewiasty zobaczyły kamień odsunięty od grobu, a w miejscu, gdzie spoczywało ciało Zbawiciela, znaleźli tylko szaty pogrzebowe i anioła, który im oznajmił: „Czemu szukacie żyjącego wśród umarłych – nie ma go Tutaj! On powstał! Idźcie i powiedzcie o tym Jego uczniom”.

Również uczniowie przyjęli tę wiadomość z niedowierzaniem, lecz gdy tylko spotkali zmartwychwstałego Chrystusa, utwierdzili się w przekonaniu, że On naprawdę żyje i takim staje przed nimi!

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest wydarzeniem przekraczającym nasze rozumienie świata i nieskończoności, które przyjmujemy z pokorą – bo inaczej nasza wiara byłaby jeszcze jednym z wielu systemów filozoficznych czy wierzeń obecnej generacji rodzaju ludzkiego! Święty Paweł, apostoł narodów, powie wprost, że gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, to nasza wiara byłaby daremną i nic nieznaczącym faktem w życiu człowieka.

Zmartwychwstanie Chrystusa jest fundamentem życia Kościoła i całej ludzkości. Dlatego chrześcijanie w każdym czasie i w różnych okolicznościach świętowali Wielkanoc, aby w ten sposób wyrazić swoją wiarę w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Ani prześladowania, ani terror, ani obozy koncentracyjne nie mogły złamać ducha uczniów Jezusa Chrystusa, ponieważ ich siłą była i jest wiara w zmartwychwstanie.

Zmartwychwstały Chrystus uczy nas, że życie jest silniejsze od śmierci, dobro i sprawiedliwość zwyciężają zawsze, a wszelkie cierpienie ma swój kres i kiedyś się kończy!

Tegoroczne obchody naszej Wielkanocy mają miejsce w szczególnym czasie, gdy nasza ukraińska ziemia nadal krwawi z powodu ran zadanych i zadawanych nam przez rosyjską armię, która za błogosławieństwem swoich duchownych liderów, odbiera życie niewinnym ludziom i usiłuje zamienić Ukrainę w biblijną dolinę Jozafata.

Dziś Zmartwychwstały Chrystus staje pośród nas, tak jak kiedyś stał wśród swoich uczniów zamkniętych w domu w strachu przed Sanhedrynem, i obdarza nas swoim Pokojem!

Ten Boży Pokój, to nie jest jakiś pakt – układ, to nie jest jakaś forma kompromisu w imię urojonego spokoju!  Boży Pokój jest Bożą mocą, jest zapewnieniem, że sprawiedliwy i niewinnie cierpiący naród, będzie cieszył się łaską u Boga, a Bóg wyprowadzi go z bólu, smutku, cierpienia i śmierci.

Dzisiaj Zmartwychwstały Chrystus wędruje z nami, idzie drogami naszego życia i drogami cierpienia naszego ludu. Tak jak kiedyś, spotkał na drodze uczniów, którzy uciekali z Jerozolimy do Emaus, tak dzisiaj spotyka na swojej drodze wygnańców z ich ojczystej ziemi, ukraińskie dzieci deportowane do Rosji, jeńców wojennych przetrzymywanych w nieludzkich warunkach, ojców i matki okrytych żałobą po śmierci synów i córek, którzy polegli na polu chwały z wrogiem ludzkości. Wszystkim spotkanym daje swój uzdrawiający Pokój i pewność, że „siewcy śmierci” nas nie pokonają, że ​​nasze zwycięstwo jest w Nim.

Pomimo smutku, który ogarnia nasze serca z powodu wojny, z radością wyznawajmy naszą wiarę, że Chrystus naprawdę zmartwychwstał !

Niech Chrystus, nasza Pascha, błogosławi każdemu z nas i całemu narodowi ukraińskiemu oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy w Nim szukają sensu swego życia, prawdy i sprawiedliwości.

+ Eugeniusz Popowicz

Przemyśl – Wielkanoc 2023 roku zgodnie z kalendarzem juliańskim