Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dziękowaliśmy Panu Bogu za dar, który nam dał w tym miejscu – powiedział abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła Greckokatolickiego w Polsce po Mszy św. na rozpoczęcie konferencji naukowej z okazji 300. rocznicy Synodu Zamojskiego. Eucharystia miała miejsce w katedrze zamojskiej – miejscu, które gościło uczestników Synodu 300 lat temu.

Abp Popowicz podkreślił, że Synod Zamojski wniósł „wielki wkład w rozwój duchowości,  kultury i historii Rzeczypospolitej”. Metropolita przemysko-warszawski koncelebrował Mszę św. pod przewodnictwem biskupa zamojsko-lubaczowskiego Kościoła Rzymskokatolickiego Mariana Rojka, a następnie wziął udział w konferencji naukowej w zamojskim ratuszu poświęconej Synodowi. Jak powiedział abp Popowicz, konferencja miała na celu ocenę tego wydarzenia z perspektywy czasu i na podstawie dostępnych dokumentów.

„Konferencja chciała ocenić to, co nasi przodkowie uczynili na tej ziemi. A czynili to dla dobra Kościoła i ludu Bożego, który tutaj mieszkał i był częścią Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a więc Białorusinów – Rusinów jak tutaj mówiono – i Polaków” – powiedział.

17 września 2020 roku minęło trzysta lat od zakończenia Synodu Zamojskiego, który odbył się od 26 sierpnia do 17 września 1720 roku w Zamościu i odegrał wielką rolę zarówno w dziejach Kościoła greckokatolickiego, jak i w historii Polski.

BP KEP

Zdjęcia: ks. Bogdan Stepan

NO COMMENTS