Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa przed X Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który w tym roku będzie obchodzony 28 października. Konferencja została zorganizowana przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) oraz Biuro Prasowe KEP.

Co roku podczas Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym PKWP zwraca uwagę na wybrany kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan będzie Pakistan. „Razem przerwijmy milczenie” – apelują organizatorzy Dnia Solidarności.

Abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Sekcji Polskiej PKWP, zauważył, że pomoc duchowa i materialna wpisuje się w duchowość chrześcijańską. „Już św. Paweł organizował pomoc na rzecz Kościołów potrzebujących, również papieże na przestrzeni wieków zachęcali do wspierania Kościołów w potrzebie. Wynika to z samego przykazania miłości, ale ta troska nie zacieśnia się tylko do pomocy duchowej, ile obejmuje pomoc materialną, kulturową, humanitarną” – powiedział abp Wojda. „Ta pomoc wpisuje się w naszą wiarę chrześcijańską, jest to jedna z wielkich posług chrześcijaństwa. Św. Jan Paweł II zachęcał do tej pomocy, także Benedykt XVI zachęcał do pomocy na rzecz osób potrzebujących” – przypomniał abp Wojda.

„Kościół w Polsce jest Kościołem bardzo hojnym i wyczulonym na potrzeby innych Kościołów, stąd nasza inicjatywa organizowana we wszystkich parafiach w Polsce. W ten sposób chcemy wyrazić naszą solidarność z Kościołami w potrzebie, które żyją w bardzo trudnych warunkach” – stwierdził abp Wojda.

W tym roku Kościół w Polsce pragnie wesprzeć chrześcijan w Pakistanie, gdzie chrześcijanie stanowią ok. 2% ludności, a katolicy ok. 0,6%. „Wybraliśmy w tym roku Pakistan, gdyż chcieliśmy przybliżyć ten mało znany nam kraj, gdzie chrześcijanie stanowią mniejszość. Rocznie ok. 800 młodych kobiet i dziewcząt jest porywanych i wydawanych za mąż za muzułmanów” – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej PKWP.

Ks. Cisło ponadto zauważył, że „Polska jest jedynym krajem, który na taką skalę – w każdej diecezji, we wszystkich parafiach – modli się w intencji prześladowanych chrześcijan na świecie”.

Ks. Emmanuel Parvez z Pakistanu wyjaśnił konsekwencje pakistańskiego prawa dot. bluźnierstwa. Oskarżona o bluźnierstwo osoba, słusznie lub niesłusznie, podlega karze śmierci. 99% wszystkich spraw było bezpodstawnych.

Ks. Cisło zauważył, że obecnie wspólnota chrześcijańska w Pakistanie potrzebuje pomocy w kształceniu kleryków, w formacji sióstr, oraz w kwestii intencji mszalnych dla utrzymania lokalnych księży.

BP KEP

Konferencja Prasowa - Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym - 25 X 2018 r.