Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Inowrocławiu, Wągrowcu i Gnieźnie odbyły się adwentowe dni skupienia katechetów. Oprócz słuchania słowa Bożego i modlitwy, nauczyciele religii uczestniczyli również w pierwszych spotkaniach synodalnych.

Dni skupienia, zorganizowane przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, odbyły się w następujących miejscach: 27 listopada w parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu i w parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu, zaś 4 grudnia w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie. Spotkania poprowadzili Teresa Kowalczyk i ks. Remigiusz Malewicz z Wydziału Katechetycznego oraz ks. Andrzej Nowicki, ojciec duchowny gnieźnieńskiego seminarium.

Skupienie było okazją do słuchania słowa Bożego, adoracji Najświętszego Sakramentu, spowiedzi świętej i wspólnej modlitwy podczas Eucharystii. Część warsztatowa poświęcona była pierwszym konsultacjom synodalnym w ramach trwającego synodu, którego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Jak podpowiada Vademecum Synodu, „sercem synodalnego doświadczenia jest słuchanie Boga, inspirowane słowem Bożym oraz słuchanie siebie nawzajem. Słuchamy siebie nawzajem, aby lepiej słyszeć głos Ducha Świętego, który przemawia dzisiaj w świecie”. Odpowiadając na te inspiracje, katecheci wzajemnie się słuchali, podjęli pracę w grupach oraz dyskutowali w oparciu o pytania synodalne. Nauczyciele religii udzielili również odpowiedzi w anonimowej ankiecie. Rozważanie fragmentów biblijnych o Samarytance i drodze uczniów do Emaus, stanowiło punkt wyjścia do pracy w małych grupach. Efekty pracy zostaną zebrane w syntezie.

Zgodnie z ideą wyrażaną wielokrotnie przez papieża Franciszka, spotkania synodalne nie miały charakteru ściśle technicznego czy naukowego, lecz wpisane zostały w kontekst modlitewny.

archidiecezja.pl
Fot. T. Kowalczyk, ks. P. Kowalski