Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Na razie tylko online – do 13 czerwca można oglądać „Arcydzieła z Watykanu. Wystawę w stulecie urodzin Jana Pawła II” zorganizowaną na Zamku Królewskim w Warszawie. Bp Michał Janocha w wykładzie online, towarzyszącym tej wystawie, opowiedział o licznych polonicach w zbiorach watykańskich.

Ekspozycja „Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II” , która nawiązuje do biografii Karola Wojtyły i jego papieskiego nauczania kierowanego do Polaków podczas pielgrzymek do Ojczyzny, ma być hołdem dla Papieża-Polaka. Wystawa zamyka zainaugurowane w 2020 r. obchody 100. rocznicy jego urodzin.

Artystyczne polonica w zbiorach watykańskich były tematem wykładu bp. Michała Janochy wygłoszonego w ramach cyklu wykładów towarzyszących wystawie. Bp Janocha omawiał różne przykłady piśmiennictwa, grafiki i sztuki, począwszy od średniowiecznego dokumentu Dagome iudex kończąc na pamiątkowym medalu związanym z pontyfikatem papieża Jana Pawła II.

Wykład bp. Janochy pt. „Polska na Watykanie sub specie artistica” nawiązywał do projektu prowadzonego przez lata przez wybitnego humanistę i historyka sztuki ks. prof. Janusza Stanisława Pasierba, a następnie kontynuowanego przez samego bp. Janochę. Owocem tych prac była wydana w 2000 roku publikacja pt. „Polonica artystyczne w zbiorach watykańskich”. Prezentowała ona dzieła znajdujące się na terenie Państwa Watykańskiego i związane z Polską przez autora, temat lub proweniencję.

Bp Janocha omawiał m.in. średniowieczny dokument Dagome iudex, w którym znajduje się najstarsza wzmianka o Polsce zanotowana przez kard. Deusdedita w 1075 roku, Legendarium Andegaweńskie, czy XVI-wieczny kodeks biskupa wrocławskiego Turzona.

Wśród wymienianych przez niego w kolejności chronologicznej dzieł znalazł się też portret kard. Stanisława Hozjusza z 1575 roku czy mapy Chin sporządzone przez polskiego misjonarza, jezuitę Michała Boyma.

Bp Janocha przypomniał też m.in. o figurze św. Jacka Odrowąża znajdującej się na kolumnadzie Berniniego i o tzw. Sztandarze Wielkiego Wezyra, ofiarowanym Ojcu Świętemu przez króla Jana Sobieskiego, obecnie zaginionym a eksponowanym niegdyś u wejścia do Bazyliki św. Piotra.

Autor wykładu zwrócił uwagę na wielką ilość eksponatów XIX-wiecznych, darów dla papieży i listów, które miały przypominać kolejnym następcom św. Piotra o nieistniejącym na ówczesnych mapach kraju. Szczegółowo omówił 3 kodeksy zawierające tłumaczenie tekstu bulli o Niepokalanym Poczęciu na języki reprezentujące trzy nacje dawnej Rzeczypospolitej, czyli bullę litewską, ruską i polską, będące – jak podkreślił – wielką lekcją polskiej historii.

Bp Janocha przypomniał też o dekoracji kaplicy w Castel Gandolfo ozdobionej przez polskiego artystę Jana Henryka Rosena na polecenie Piusa XI, który wcześniej pełnił m.in. funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce. W kaplicy znajduje się m.in. wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej oraz sceny przedstawiające oblężenie Jasnej Góry i Bitwę Warszawską.

Bp Janocha mówił również o ok. 100 projektach znaczków pocztowych dla Poczty Watykańskiej autorstwa Polki, Kazimiery Dąbrowskiej, oraz o medalu autorstwa Ewy Olszewskiej-Borys upamiętniającym pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny w 1982 roku. Autor wykładu podkreślił, że pontyfikat Jana Pawła II stanowi wielki osobny rozdział związany z polskimi pamiątkami w Watykanie.

Wystawa zamyka zainaugurowane w 2020 roku obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.

archwwa.pl / BP KEP

Fot. archwwa.pl

NO COMMENTS