(Polski) Biskup nominat Andrzej Przybylski: chciałbym wiele czasu spędzać w parafiach

0
4586

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

– Chciałbym wiele czasu spędzać w parafiach naszej archidiecezji, żeby modlić się i ożywiać ducha wspólnoty i ewangelizacji w parafiach – powiedział biskup nominat Andrzej Przybylski w wywiadzie udzielonym ks. Pawłowi Rytel-Andrianikowi, rzecznikowi KEP.

Decyzję Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu ks. prał. Andrzeja Przybylskiego, proboszcza parafii pw. świętych apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej, przekazał w południe 20 maja br. Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Publikujemy całość wywiadu:

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: Jak ksiądz biskup nominat przyjął decyzję Ojca Świętego Franciszka?

Biskup nominat Andrzej Przybylski: Nigdy nie przewidziałbym takiego scenariusza. Pierwszy raz w życiu byłem w szpitalu na badaniach i właśnie wtedy, w pierwszym dniu pobytu otrzymałem telefon zapraszający na spotkanie z Księdzem Arcybiskupem Nuncjuszem. Czułem o co może chodzić, bo przecież nasza archidiecezja już dłuższy czas czeka na biskupa pomocniczego, a wśród typowanych osób przez nasze środowisko kapłańskie, od czasu do czasu przewijało się moje nazwisko. Nie mogłem jednak uciec ze szpitala więc poprosiłem o inny termin spotkania. I tak w szpitalu przyszło mi rozważać moje ewentualne powołanie na biskupa pomocniczego w Częstochowie. Przypomniałem sobie wtedy to, o czym często mówiliśmy jako wychowawcy seminaryjni naszym klerykom. Pan Bóg czasem powołuje, jakby ze szpitala, nie zawsze tych najsilniejszych i najzdrowszych, ale powołując uzdrawia i daje siły. Kiedy więc ogłoszono mi decyzję Papieża Franciszka, z wielką ufnością w moc Bożą, a nie we własne siły, przyjąłem tę nominację.

Na co chciałby ksiądz biskup nominat zwrócić uwagę w duszpasterstwie?

Chyba najbardziej na duchowe ożywienie parafii. Moje ostatnie dwa lata kapłaństwa spędziłem w dużej parafii w Zawierciu. Jako proboszcz, podobnie do innych moich braci proboszczów, zderzyłem się z falą laicyzacji w parafii, często z jej duchowym obumieraniem. Chciałbym wiele czasu spędzać w parafiach naszej archidiecezji, żeby modlić się i ożywiać ducha wspólnoty i ewangelizacji w parafiach.

Jaką rolę odgrywa sanktuarium jasnogórskie i duchowość maryjna w życiu księdza biskupa nominata?

Ja się nawracałem w bliskości Jasnej Góry. Jeszcze jako świecki student pedagogiki, przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej odkrywałem Jezusa. Dlatego, choć pochodzę z diecezji Łowickiej, całe swoje kapłaństwo ofiarowałem Częstochowie i Jasnej Górze. W swoim życiu po prostu doświadczyłem tego, że Matka Boża jest najbezpieczniejszą i najpewniejszą drogą do Jezusa.

Czy jest data święceń i zawołanie biskupie?

Sakra biskupia planowana jest na 24 czerwca o godz. 11.00 w archikatedrze częstochowskiej. Serdecznie zapraszam. Czytając zaś listy św. Pawła szukałem w nich jakiegoś programu dla swojej biskupiej posługi. W ostatnie dwa dni przeczytałem je wszystkie i zostało mi w sercu powtarzane przez św. Pawła tak często sformułowanie: „In Christo”. Tak, chciałbym po prostu nauczać, służyć „w Chrystusie”.

Dziękuję i Szczęść Boże w posłudze biskupiej.

BP KEP

Posłuchaj:

Zobacz też:
Proboszcz z Zawiercia – biskupem pomocniczym w Częstochowie

NO COMMENTS