Biskupi na rekolekcjach

21-11-2013

- Mam jedną tęsknotę i o to się modlę, by rekolekcje były czasem wydającym w sercach biskupich owoce, jakich Duch Święty chce – mówi bp Edward Dajczak, który wygłosi nauki rekolekcyjne dla biskupów. Ćwiczenia duchowe Episkopatu pod hasłem „Być Kościołem Jezusa Chrystusa dzisiaj” rozpoczną się w poniedziałek, 25 listopada.

1429

Tegoroczne rekolekcje Episkopatu odbędą się na Jasnej Górze w dniach 25-28 listopada. Rekolekcjonistą będzie biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Jest on znany z działalności ewangelizacyjnej – współorganizuje „Przystanek Jezus” dla młodzieży zgromadzonej na festiwalu rockowym i pielgrzymkę dla nauczycieli „Warsztaty w drodze”.

Temat rekolekcji to: „Być Kościołem Jezusa Chrystusa dzisiaj”. Rozważania zawierają myśl o całkowitym zatraceniu się w adoracji Boga i służbie człowieka oraz o konieczności otwarcia na ducha prorockiego w Kościele. „Mam jedną tęsknotę i o to się modlę, żeby ten czas, który biskupi spędzą na rekolekcjach, był czasem, który wyda w ich sercach takie owoce, jakich Duch Święty chce” – mówi rekolekcjonista bp Edward Dajczak. Jego pragnieniem jest, by dni ćwiczeń duchowych były dla biskupów „oddechem wiary, spokojnym otwarciem na to wszystko, co Duch Święty chce powiedzieć do Kościoła w Polsce”.

 Zobacz

Rekolekcje biskupów rozpoczną się w poniedziałek 25 listopada o godz. 18.00. Zakończą się 28 listopada o godz. 12.30. W programie jest osiem nauk rekolekcyjnych, wspólne modlitwy brewiarzowe, adoracja Najświętszego Sakramentu, środa będzie dniem sakramentu pokuty.

Równolegle z rekolekcjami Episkopatu na Jasnej Górze odbędą się rekolekcje dla kierowców biskupów.

Tradycja wspólnych rekolekcji biskupów sięga 1946 r., kiedy odbyły się one po raz pierwszy z inicjatywy prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Od 1950 r. odbywają się one regularnie.