O dar prawdziwej miłości wychowawczej, która z jednej strony byłaby wrażliwa i czuła, a z drugiej – wymagająca, trzeba prosić Ducha Świętego. To właśnie zamierzamy czynić, przeżywając Tydzień Wychowania – piszą biskupi w liście na VI Tydzień Wychowania. List będzie odczytywany w polskich kościołach w najbliższą niedzielę, 4 września.

>>Tekst listu pasterskiego na VI Tydzień Wychowania

VI Tydzień Wychowania obchodzimy od 11 do 17 września br. pod hasłem: „Miłosierni jak Ojciec”. – Będzie on okazją do wydobywania dobra z dzieci i młodzieży,  w myśl słów listu księży biskupów na ten czas: „Kochać swych wychowanków to znaczy także od nich wymagać” – podkreśla rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Zastanówmy się, w jaki sposób rodzice, dziadkowie, nauczyciele, katecheci i duszpasterze mogą naśladować w wychowaniu miłosierną miłość Boga – piszą biskupi przed Tygodniem Wychowania. Cytują też słowa Ojca Świętego Franciszka, w których zachęcał on do odkrycia na nowo uczynków miłosierdzia względem ciała i  ducha.

W kontekście uczynków względem ciała, biskupi podkreślają, iż nie tylko wychowawcy w szkole, ale każdy z nas musi mieć oczy otwarte i stanowczo reagować, gdy dzieciom dzieje się jakakolwiek krzywda, związana chociażby z niedożywieniem. Jeżeli chodzi o uczynki względem ducha, wskazują za Ojcem Świętym, na potrzebę nauki modlitwy. „…jedną z peryferii, która sprawia mi zawsze wielki ból, (…) są dzieci, które nie potrafią zrobić znaku krzyża. (…) To jest właśnie peryferia! Tam trzeba iść! A Jezus tam jest, czeka na ciebie, byś pomógł temu dziecku zrobić znak krzyża” – wzywał Papież Franciszek w Przemówieniu do uczestników Międzynarodowego Kongresu Katechetycznego w Rzymie, 27 września 2013 r. „Podejmijmy ten apel, który wydaje się coraz bardziej aktualny także w naszej polskiej rzeczywistości” – zachęcają biskupi.

Przypadający we wrześniu Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Jest on obchodzony od 2011 roku. W jego ramach w parafiach i szkołach organizowane są spotkania poświęcone tematyce wychowawczej. Jest to też okazja do modlitwy w intencji nauczycieli i wychowawców.

>>Komentarz Rzecznika KEP na VI Tydzień Wychowania (tekst)

Zobacz też:

>>Strona internetowa Tygodnia Wychowania

>>Materiały na VI Tydzień Wychowania

NO COMMENTS