Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ważne jest to, byśmy kształtowali serca własne i bliźnich w oparciu o Ewangelię – piszą biskupi w liście pasterskim zapowiadającym XII Tydzień Wychowania. Rozpocznie się on 11 września i potrwa do 17 września. Towarzyszyć mu będą słowa: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6) oraz myśli św. abp. Józefa Bilczewskiego.  

Myślą przewodnią tegorocznego XII Tygodnia Wychowania w Kościele w Polsce będą słowa Jezusa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6). Towarzyszyć mu będzie również postać św. abp. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa metropolity lwowskiego i wieloletniego rektora Uniwersytetu Lwowskiego, zasłużonego na polu działalności wychowawczej, którego setna rocznica śmierci przypada w tym roku szkolnym – 20 marca 2023 r.

Biskupi w liście z okazji Tygodnia Wychowania wskazują na potrzebę perspektywy wiary w wychowaniu, wartości poprzedzania modlitwą życiowych decyzji, włączania się w dzieło ewangelizacji oraz troski o formację stałą dorosłych. „Dojrzała decyzja pójścia za Jezusem wymaga konkretnych odniesień do naszego całego życia, w tym także do dzieła wychowania. Musimy więc pytać siebie nieustannie, w jaki sposób my, jako wychowawcy, rodzice, dziadkowie, nauczyciele, uwzględniamy w naszych relacjach z wychowankami to, że jesteśmy uczniami Chrystusa?” – czytamy w liście.

TEKST LISTU

 

Biskupi piszą, że uwzględnienie perspektywy wiary w wychowaniu wnosi optymizm, nadzieję i poczucie sensu życia. „Gwarantem tego sensu jest Bóg, który pomimo obecnego w świecie zła i cierpienia zapewnia nas, że to do Niego należy ostatnie słowo” – czytamy w liście. Biskupi podkreślają też potrzebę modlitwy za wychowanków. „Trzeba oczywiście czynić wszystko, co w naszej ludzkiej mocy, korzystać z dostępnych metod i środków wychowawczych, ale trzeba też pamiętać o modlitwie i powierzeniu wychowanków Bogu” – zaznaczają.

Piszą też, jak ważne jest to, aby życiowe decyzje były zawsze poprzedzone modlitwą i rozeznaniem woli Bożej. „Pochopne decyzje, podejmowane bez głębszego namysłu, wynikające z towarzyszącej im płytkiej motywacji mogą wywrzeć negatywne skutki na całe dalsze życie. Stąd konieczność nieustannego zadawania sobie pytania, czego oczekuje od nas w danej chwili Bóg” – czytamy w liście.

Nawiązując do słów abp. Bilczewskiego, w których ukazywał on osobę Jezusa Chrystusa jako ideał człowieka, biskupi zachęcają wszystkich rodziców, duszpasterzy i katechetów do „włączenia się w dzieło ewangelizacji, której celem jest budowanie zażyłej więzi z Jezusem”. „Zróbmy wszystko, by przygotowanie do sakramentów świętych, zwłaszcza sakramentu bierzmowania we wszystkich polskich parafiach miało charakter ewangelizacyjny. Zatroszczmy się o rozwój wspólnot ewangelizacyjnych. Doświadczenie głębokich więzi we wspólnocie, pośrodku której jest Chrystus, otwiera serca i stanowi najtrwalszy motyw trwania w przyjaźni z Bogiem” – piszą biskupi.

Zauważają też konieczność troski o formację stałą dorosłych, w tym o poziom wiedzy religijnej. Przywołują tu słowa abp. Józefa Bilczewskiego, który pisał: „Nie wystarcza wyuczenie się na pamięć kilku formułek katechizmu czy dogmatyki i etyki (…) Choćbyście i najpilniej się uczyli, to ta szczypta wiedzy religijnej, której nabędziecie w szkole, nie może wam starczyć na całe życie”. Biskupi za św. abp. Bilczewskim zachęcają wszystkich do pogłębiania swojej formacji. „Niech każdy z nas postawi sobie pytanie o poziom swojej wiedzy religijnej” – piszą i wskazują na to, że „dziś bez przeszkód można dotrzeć do dobrej literatury religijnej”, „działają katolickie rozgłośnie radiowe, dostępne są programy telewizyjne redakcji katolickich”, polecają również treści pogłębiające wiarę w Internecie oraz organizowane w parafiach spotkania w ramach katechezy dorosłych.

Na zakończenie listu zapraszają wszystkich do włączenia się w przeżywanie XII Tygodnia Wychowania w Polsce. „Jakże ważne jest to, byśmy kształtowali serca własne i bliźnich w oparciu o Ewangelię. Tak uformowane serca będą mężne i zdolne do konfrontacji z trudną sytuacją, w jakiej przychodzi nam żyć. Będą też otwarte na drugiego człowieka, co jest tak istotne zwłaszcza dziś, kiedy tak wiele naszych Sióstr i Braci z Ukrainy uciekając przed wojną przybyło do naszego kraju. Przyjmujemy ich z miłością. Niech nigdy nam nie zabraknie tej miłości i potrzeby bliskości z tymi, którzy nas potrzebują. To jest sprawdzian naszej wiary i owoc wychowania w szkole Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem” – czytamy w liście.

List jest przeznaczony do wykorzystania duszpasterskiego w pierwszą niedzielę września.

BP KEP

>>MATERIAŁY NA XII TYDZIEŃ WYCHOWANIA

NO COMMENTS