Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Etap kontynentalny Synodu o synodalności, świętość Jana Pawła II, przygotowania do beatyfikacji Rodziny Ulmów oraz pomoc skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym – to tematy, o których mówili biskupi podczas konferencji prasowej po zakończeniu obrad 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 13-14 marca br. w Warszawie.

Abp Adrian Galbas, koordynator Synodu o synodalności w Kościele w Polsce, przypomniał, że papież Franciszek „zaprosił nas do tego, byśmy zastanowili się, jak w Kościele realizowana jest synodalność, która była w Kościele obecna i jest od początku, a dla której impulsem był Sobór Watykański II”.

Abp Galbas zaznaczył, że Zgromadzenie Kontynentalne dla Europy, które odbyło się w lutym br. w Pradze, było spotkaniem wszystkich Episkopatów Europy. „Spotkaliśmy się w bardzo dużej prawdzie” – podkreślił. Dodał, że spotkanie w Pradze było „wielkim, uczciwym spotkaniem różnych doświadczeń, czasem optymistycznych i radosnych, a czasem trudnych”. „To, co mnie w Pradze ujęło, to była atmosfera głębokiego dialogu”, „gdzie odważnie i otwarcie mówiliśmy o tym, co jest różne w patrzeniu na aktualne problemy Kościoła” – podkreślił.

Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, odniósł się podczas konferencji prasowej do procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Jana Pawła II. „Przeprowadzony proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości co do świętości Jana Pawła II” – powiedział abp Ryś cytując komunikat wydany przez biskupów po zakończeniu obrad Zebrania Plenarnego. „Ten proces kanonizacyjny był robiony po prostu rzetelnie” – podkreślił.

Metropolita łódzki zauważył, że w części procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego dotyczącej polskiego okresu życia Karola Wojtyły, komisja historyczna powołana do życia w Krakowie zajmowała się dokumentami z okresu kiedy był metropolitą krakowskim. „Zasadniczo w tej komisji pracowało dwóch historyków – ks. prof. Jacek Urban, który jest aktualnie dyrektorem archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, i ja, który wtedy byłem dyrektorem archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu” – dodał. Zaznaczył, że oprócz tych dwóch archiwów, członkowie komisji pracowali też w archiwum IPN-u, które dopiero co powstawało.

Abp Ryś przypomniał, że historyczne archiwa kościelne, służące pracy naukowej, są dostępne na normalnych zasadach archiwalnych. „Jedyną granicą w archiwach kościelnych i państwowych, z wyjątkiem IPN-u, jest granica tajemnicy archiwalnej, która wynosi 50 lat, a w Watykanie 70 lat” – podkreślił. „Jeśli dzisiaj mówimy o tajemnicy archiwalnej w odniesieniu do kard. Wojtyły, to co najwyżej obejmuje ona pięć ostatnich lat jego pobytu w Polsce, w Krakowie. Jeśli ktoś chciałby mieć dostęp do dokumentów wytworzonych po roku 1973, musiałby prosić dyrektora archiwum o dostęp do tych archiwaliów” – zaznaczył metropolita łódzki. Dodał, że jeśli chodzi o dokumenty archiwalne z czasów kard. Karola Wojtyły w Polsce, dzisiaj nie ma żadnych przeszkód, aby do nich dotrzeć na normalnych zasadach, jak w każdym archiwum naukowym.

Metropolita łódzki zwrócił uwagę, że trudność nie polega na dostępności do archiwaliów, ale na ich interpretacji. “Na pewno w tej interpretacji nie można dopuszczać się czegoś takiego jak ahistoryczność” – przyznał.

Bp Sławomir Oder, biskup gliwicki, odnosząc się do procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II, którego był postulatorem, stwierdził, że jedyną dyspensą w procesie Jana Pawła II była dyspensa od okresu oczekiwania pięciu lat od jego śmierci. „Głos ludu Bożego to jest punkt wyjścia w każdym procesie beatyfikacyjnym” – podkreślił.

Bp Oder przyznał, że papież Benedykt XVI, bliski współpracownik papieża Wojtyły, pozostawił nam osobiste przekonanie o świętości Jana Pawła II. „Wielkość, uczciwość, znaczenie postaci Benedykta XVI dla Kościoła i jego świętości stanowi przypieczętowanie prawdy i autentyczności jego przekonania” – dodał.

Bp Oder podkreślił, że komisja beatyfikacyjna pracowała w sposób niezwykle rzetelny i jednocześnie bardzo sprawny. Dodał, że ostatnim krokiem w procesie o stwierdzenie świętości jest cud za wstawiennictwem kandydata na ołtarze. W przypadku procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, badanie cudu uzdrowienia s. Marie Simon-Pierre z choroby Parkinsona uwzględniło ponad 20 ekspertyz. Podobnie było z cudem potrzebnym do kanonizacji.

Bp Oder zaznaczył, że w przesłuchaniach świadków nikt nie został celowo pominięty.

Abp Adam Szal, metropolita przemyski, przedstawił przygotowania do beatyfikacji Rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września o godz. 10 w miejscowości Markowa. „Jest to wydarzenie bez precedensu dlatego, że jednym aktem beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina: rodzice – Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem ich dzieci. Dodatkowym aktem bez precedensu jest to, że w tym akcie będzie beatyfikowane także dziecko nienarodzone, które w chwili śmierci było pod sercem matki” – podkreślił.

Abp Szal przypomniał, że rodzina Ulmów została zamordowana, gdyż przyjęła pod swój dach osiem osób narodowości żydowskiej. Dodał, że planowane liturgiczne wspomnienie Rodziny Ulmów będzie obchodzone 7 lipca, w dniu zawarcia przez Ulmów małżeństwa.

Z kolei abp Wojciech Polak, Prymas Polski, zaznaczył, że „dzisiaj księża biskupi podjęli decyzję o rozpoczęciu prac nad powołaniem zespołu niezależnych specjalistów do podjęcia badań dotyczących wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych w Polsce”.

„W ramach zadań zespołu będzie na pewno rzetelne zbadanie dokumentów, zarówno zawartych w archiwach państwowych jak i kościelnych, aby też treści w nich zawarte ukazać w całości z uwzględnieniem prawa i stanu wiedzy, a także kontekstu społeczno-kulturowego” – podkreślił abp Polak. Dodał, że ma nadzieję, iż „prace zespołu będą nade wszystko realną pomocą dla osób skrzywdzonych, którym należy się w procesie uzdrawiania prawda i pomoc, która wiąże się z procesem wyjaśniania tych wszystkich przypadków”.

Prymas Polski podkreślił również, jak wiele Kościół w Polsce czyni już na rzecz ochrony małoletnich oraz pomocy pokrzywdzonym, zarówno za pośrednictwem Centrum Ochrony Dziecka jak i Fundacji Św. Józefa.

BP KEP

Konferencja prasowa po zakończeniu obrad 394. Zebrania Plenarnego KEP (Warszawa 14 marca 2023 r.)