Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Systemowa odpowiedź na problem wykorzystania dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych – to główny temat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, którą zwołał 22 maja Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

„Chodzi o to, abyśmy w jak najszybszym czasie przejrzeli skuteczność procedur. Tak aby te braki, które się ujawniły, jak najszybciej – poprzez szkolenia delegatów i wprowadzenie strategii – udoskonalić. Musimy je systematycznie udoskonalać dla dobra osób pokrzywdzonych” – podkreślił abp Wojciech Polak, Prymas Polski, Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży KEP.

Ks. Piotr Studnicki, koordynator medialny z Centrum Ochrony Dziecka, powiedział, że istnieje potrzeba m.in. zbudowania profesjonalnego systemu prewencji. „W tym projekcie przewidujemy również kwestię, którą Centrum zajmuje się od lat, a więc kwestię prewencji, całego systemu szkoleń skierowanych do seminariów, zgromadzeń zakonnych, księży, do wszystkich w Kościele, aby poprzez zmianę świadomości, edukację, informację stwarzać coraz bardziej bezpieczne środowiska dla dzieci i młodzieży” – podkreślił ks. Studnicki.

Abp Polak powiedział, że szkolenie metropolitów, które odbyło się po posiedzeniu Rady Stałej, dotyczyło również badania tego, w jaki sposób prowadzone były sprawy związane z przestępstwami duchownych. „Tutaj mówimy więc też o odpowiedzialności. Ale w tym projekcie proponujemy również pomoc dla metropolitów: grupę specjalistów do pomocy w jasnym przejrzeniu tych spraw” – zauważył abp Polak.

Delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, abp Wojciech Polak, stwierdził, że planowane jest powstanie grupy roboczej, która będzie służyła do wprowadzania w życie motu proprio papieża Franciszka.

BP KEP

Nagranie audio:

Zdjęcia:
Briefing prasowy - 22 V 2019 r

Zobacz też:
>>WRAŻLIWOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ (Słowo biskupów do wiernych)

NO COMMENTS