Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Podczas 384. Zebrania Plenarnego KEP biskupi zapoznali się i przyjęli nowelizację zasad formacji kapłańskiej. Dokument nosi nazwę: „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”.

Dokument został opracowany przez Zespół ds. przygotowania nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, który działał przy Komisji Duchowieństwa, pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla. Przygotowany projekt jest adaptacją wskazań Kongregacji ds. Duchowieństwa, która w 2016 roku opublikowała „Ratio Fundamentalis”. Dokument ten zawiera zasady dotyczące formacji kapłańskiej w Kościele powszechnym. W związku z tym
zaistniała konieczność zaktualizowania tych zasad także w Polsce.

Prace nad „Ratio pro Polonia” trwały trzy lata. W ich trakcie konsultowano się m.in. ze środowiskami formacji kapłańskiej i akademickiej w Polsce, z duszpasterzami powołaniowymi, z wychowawcami w seminariach duchownych, z kapłanami odpowiedzialnymi za stałą formację prezbiterów, z dziekanami wydziałów teologicznych, ze
stowarzyszeniami teologicznymi i filozoficznymi oraz ze specjalistami różnych dziedzin nauki.

„Normy i wskazania zawarte w „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” powinny być zastosowane w całości we wszystkich seminariach diecezjalnych i międzydiecezjalnych w Polsce” – czytamy w dokumencie. „Ratio pro Polonia” zawiera również normy i wskazania dotyczące duszpasterstwa powołaniowego oraz stałej formacji prezbiterów.

W dokumencie dużą wagę przywiązuje się m.in. do formacji intelektualnej przyszłych kapłanów. „Jednolite studia magisterskie odbywane przez alumna tworzą integralną całość z jego formacją do prezbiteratu i jako takie właśnie powinny być organizowane i prowadzone” – czytamy w przyjętych zasadach.

Dokument będzie przekazany do Stolicy Apostolskiej. Przyjęte przez biskupów „Ratio” zacznie obowiązywać w Polsce po akceptacji przez Kongregacje Watykańskie.

BP KEP