Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

O wymiarze religijnym i patriotycznym uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mówili polscy biskupi w wygłoszonych 15 sierpnia homiliach.

O tym, że  w Polsce uroczystość Wniebowzięcia wiąże się ściśle z naszą historią, z rocznicą tzw. „Cudu nad Wisłą przypomniał na początku homilii wygłoszonej w sanktuarium w Kodniu na Podlasiu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. – Maryja towarzyszy z nieba Ludowi Bożemu i jaśnieje jako nowa Ewa, która unicestwiła winę pierwszej Ewy – mówił.

Zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. odpustowej w Bazylice Mariackiej w Krakowie, mówiąc o Cudzie nad Wisłą, podkreślił, że “dokonał się on dzięki nadzwyczajnej pomocy Matki Najświętszej, bo o Jej pomoc błagał cały katolicki polski naród właśnie w tamtych sierpniowych dniach. Błagał w naszych miastach, a szczególnie na Jasnej Górze”.

Prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak 14 sierpnia przewodniczył uroczystościom w Licheniu, a 15 sierpnia Mszy św. odpustowej ku czci Wniebowziętej Matki Bożej w katedrze gnieźnieńskiej. Wskazując na Niepokalaną, podkreślił, że jest Ona dla nas „bramą i drogą” wiodącą do domu Ojca i zarazem „schodami”, którymi Bóg zszedł do człowieka, aby stać mu się tak bliski. Jest także przewodniczką po naszych ziemskich drogach, znakiem wiary i niezawodnej nadziei. „Tak wielu z nas w tym czasie potrzebuje nadziei i pociechy” – mówił Prymas Polski, prosząc o solidarność i wsparcie poszkodowanych w wyniku nawałnic.

„Matko, pomóż nam żyć w prawdzie, która jest fundamentem jedności, budowanej na Chrystusowym fundamencie zmartwychwstania, a jednocześnie, abyśmy przez codzienne zawierzenie Chrystusowi wzrastali w łasce i odkrywali sens i wartość życia” – zwrócił się do Maryi metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas głównych uroczystości na Jasnej Górze. – Obroń nas przed nienawiścią. Pomóż nam wznieść się ponad podziały, abyśmy jako naród w sprawach zasadniczych chcieli być jedno – prosił zaś podczas apelu jasnogórskiego w Święto Wojska Polskiego bp Józef Guzdek.

W Sanktuarium w Licheniu, które w tym roku świętuje 50-lecie koronacji cudownego obrazu, Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. W homilii podkreślił, że Wniebowzięcie było ukoronowaniem ziemskiej drogi i służby Matki Bożej.  „Wniebowzięcie kończyło ziemski etap Jej służby, a jednocześnie było początkiem Jej nowego posłannictwa jako Królowej Nieba i Ziemi oraz Matki Kościoła. Odtąd towarzyszy nam nieustannie na naszych drogach prowadzących do wieczności” – powiedział.

W wigilię uroczystości Wniebowzięcia oraz rocznicy Bitwy Warszawskiej abp Tadeusz Wojda podkreślał, że 15 sierpnia to dla Polaków najważniejsze święto narodowe, w którym skupia się zarówno to co ważne dla życia wiary jak i narodowej tożsamości. Metropolita Białostocki wziął udział 14 sierpnia w uroczystościach na warszawskim Kamionku z udziałem biskupa warszawsko-praskiego Henryka Hosera.

Abp Hoser 15 sierpnia uczestniczył również w uroczystościach 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej na Cmentarzu Poległych w Ossowie. Mówił tam m.in., że wiara w Boga i wierność własnej tradycji są gwarantami przetrwania narodu.

diec./KAI/BP KEP

Zdjęcie ilustracyjne: Krzysztof Świertok/ BPJG