Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dziękujemy za troskę o wiarę, szacunek wobec życia oraz ochronę małżeństwa i rodziny – powiedział bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski w życzeniach skierowanych do abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski na zakończenie Mszy św. z okazji 30. rocznicy jego święceń biskupich. Metropolita Poznański przyjął sakrę 25 marca 1992 roku z rąk kard. Józefa Glempa.

“Nie sposób – w tak krótkim liście – wyrazić naszej wdzięczności w kontekście aktywności pasterskiej Waszej Ekscelencji w czasie minionych 30 lat. Nie sposób też wyrazić wdzięczności Kościoła w Polsce w kontekście działań Księdza Arcybiskupa jako przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski” – podkreślił  bp Miziński, składając życzenia abp. Gądeckiemu. Wspomniał m.in. o dziesiątkach  listów, wydanych apeli i oświadczeń, a także homilii i spotkań.

Podziękował Przewodniczącemu Episkopatu w sposób szczególny za jednoznaczną obronę małżeństwa i rodziny, za postawę w czasie zwyczajnego i nadzwyczajnego zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów o rodzinie,  “za odważne listy z 2015 roku do ówczesnego prezydenta Bronisław Komorowskiego w kontekście procedowanej ustawy o in vitro”, za odważną, pięciodniową wizytę Księdza Arcybiskupa w Iraku, w tym w Bagdadzie w 2015 roku, “za jednoznaczną i pełną roztropności postawę wiary w czasie pandemii, dzięki której w Polsce nie zamknięto kościołów”, a także za niedawny pełen „braterskiej troski” list do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec w kontekście niemieckiej drogi synodalnej.

“W trudnym czasie agresji Rosyjskiej na Ukrainę, dziękujemy za odważne listy i apele, kierowane do patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla oraz za wsparcie dla abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego z Kijowa i abp. Mieczysława Mokrzyckiego metropolity lwowskiego” – powiedział bp Miziński.

Msza św. dziękczynna była koncelebrowana w sobotę 26 marca w katedrze poznańskiej.

BP KEP

>>Relacja z uroczystości

Publikujemy pełny tekst życzeń Sekretarza Generalnego KEP:

 Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie,

 Jako sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski chciałbym złożyć Księdzu Arcybiskupowi życzenia z okazji dzisiejszej uroczystości. Myślę, że będę wyrazicielem wszystkich członków naszej konferencji episkopatu, której przewodniczy Ksiądz Arcybiskup już prawie dekadę, a do której grona został włączony 30 lat temu, przyjmując sakrę w uroczystości Zwiastowania NMP, z rąk kard. Józefa Glempa.

Przemiany polityczne w Polsce po 1989 roku zaowocowały głębokimi zmianami społecznymi w naszej ojczyźnie, w tym również w wymiarze religijnym. Zwłaszcza ostatnie lata były czasem ważnych i szybkich zmian w życiu społecznym, w tym w życiu Kościoła, nie tylko w Polsce, ale i w Europie i świecie. Kościół w Polsce, w odradzającej się demokratycznej strukturze społecznej, stanął przed nowymi wyzwaniami. Odzyskana wolność, a z nią rozwój gospodarki wolnorynkowej, członkostwo w europejskich i światowych strukturach polityczno-ekonomicznych, swoboda wypowiedzi i możliwość podróżowania, zaowocowała niebywałym rozwojem naszego społeczeństwa, ale jednocześnie otwarła drogę dla zagrożeń, charakterystycznych dla społeczeństw wysokorozwiniętych: konsumpcjonizmowi, relatywizmowi, egotyzmowi, indywidualizmowi i wielu innym, czyli wszystkiemu temu, co św. Jan Paweł II określił mianem „zakamuflowanego totalitaryzmu”.

W kontekście duszpasterskim, taka sytuacja wymagała od pasterzy Kościoła w Polsce postawy, którą można streścić w dwóch słowach: „czyn i prawda”. Takie właśnie zawołanie biskupie Opere et veritate (czynem i prawdą) towarzyszy Księdzu Arcybiskupowi od 1992 roku.

Kościół w Polsce jest wdzięczny Ekscelencji za lata posługi jako biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej, a od 2002 roku jako arcybiskupa metropolity poznańskiego (Za dwa dni obchodzić będziemy 20 rocznicę tej nominacji). Nasza wdzięczność pogłębia się w kontekście piastowana przez Księdza Arcybiskupa funkcji zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w latach 2002-2014 i – przede wszystkim – przewodniczącego Episkopatu od 2014 roku i wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w latach 2016-2021.

Nie sposób – w tak krótkim czasie – wyrazić naszej wdzięczności w kontekście aktywności pasterskiej Waszej Ekscelencji w czasie minionych 30 lat. Nie sposób też wyrazić wdzięczności Kościoła w Polsce w kontekście działań Księdza Arcybiskupa jako przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Dziesiątki  listów, apeli, oświadczeń, setki homilii i spotkań, tysiące problemów różnych podmiotów Kościoła w Polsce, pośrednio lub bezpośrednio zależnych od konferencji episkopatu. Ograniczę się więc tylko do złożenia podziękowań za trzy wymiary troski Księdza Arcybiskupa: troska o wiarę, troska o szacunek wobec życia oraz troska o ochronę małżeństwa i rodziny.

Wszystkie trzy dziedziny narażone są na szczególne niebezpieczeństwo w społeczeństwie zachłyśniętym wolnością, któremu ciągle podsuwana  jest idea wolności bez odpowiedzialności, nowoczesności bez tradycji oraz miłości bez prawdy.

Dziękujemy więc za jednoznaczną obronę małżeństwa i rodziny, zakorzenioną w nauczaniu Pisma Świętego, Tradycji Kościoła oraz nauczaniu świadków naszych czasów, w tym św. Jana Pawła II. Dziękujemy za postawę Ekscelencji w czasie zwyczajnego i nadzwyczajnego zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów o rodzinie, które otwarło ogólnoświatową dyskusję na temat kierunku nauczania synodalnego w tym względzie.

Dziękujemy za odważne listy z 2015 roku do ówczesnego prezydenta Bronisław Komorowskiego w kontekście procedowanej ustawy o in vitro. Pisał Ksiądz Arcybiskup „chciałbym podkreślić, że w kwestii procedury in vitro występują nie tylko dwie główne strony polemiki, tzn. jej przeciwnicy i zwolennicy. Jest jeszcze trzecia strona, którą próbuje się całkowicie pominąć i uprzedmiotowić. Tą trzecią stroną są dzieci nienarodzone. Im właśnie, tuż po poczęciu, odbiera się prawo do rozwoju, narodzin i godnego życia. W ten sposób traktuje się je nie jako osoby ludzkie, ale jako przedmioty, którymi można dowolnie dysponować” oraz „tam gdzie chodzi o życie człowieka nie ma miejsca na żaden kompromis”.

Dziękujemy za odważną, pięciodniową wizytę Księdza Arcybiskupa w Iraku, w tym w Bagdadzie w 2015 roku, której celem było okazanie solidarności i przekazanie wsparcia chrześcijanom, prześladowanym przez Państwo Islamskie. “Dla nas, wypędzanych ze swoich domów, zabijanych za to, że jesteśmy wyznawcami Chrystusa, jest niezmiernie ważna obecność przedstawicieli Kościoła polskiego – powiedział patriarcha Louis Raphael Sako. – Ten wyraz solidarności pokazuje, że są na świecie ludzie, którzy o nas myślą, modlą się, pomagają”.

Dziękujemy za jednoznaczną i pełną roztropności postawę wiary w czasie pandemii, dzięki której w Polsce nie zamknięto kościołów, wprost przeciwnie, zwiększano ilość Mszy Świętych, wprowadzano dodatkowe adoracje Najświętszego Sakramentu i możliwość przyjmowania Eucharystii poza Mszą Świętą – z jednej strony, przy jednoczesnej pełnej pokory trosce o zdrowie i życie naszych braci i sióstr, wyrażonej w apelach o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych.

Dziękujemy za pełen „braterskiej troski” list do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec w kontekście niektórych postulatów niemieckiej drogi synodalnej, który odbił się szerokim echem nie tylko w Europie, ale i w świecie. Dowodem tego są podziękowania, kierowane do Waszej Ekscelencji od wielu hierarchów kościelnych i zwykłych wiernych z Polski i zagranicy.

W trudnym czasie agresji rosyjskiej na Ukrainę, dziękujemy za odważne listy i apele, kierowane do patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla oraz za wsparcie dla abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego z Kijowa i abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, p.o. przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy. Już 24 lutego, w pierwszym dniu rosyjskiej inwazji, zaoferował Ksiądz Arcybiskup obu hierarchom gościnę w Poznaniu, ci jednak zdecydowali, aby pozostać wraz ze swoimi wiernymi w Ukrainie.

Co dalej? Jeśli Pan Bóg pozwoli, w poniedziałek prywatne spotkanie z Biskupem Rzymu, we wtorek rozmowa z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I w Warszawie – kolejne przystanki w pasterskiej drodze przewodzenia Kościołowi w Polsce – czynem i prawdą.

Na koniec, dziękujemy za dyskretne, aczkolwiek wyraziste poczucie humoru, który mimo powagi obowiązków i urzędu, nie opuszcza Księdza Arcybiskupa.

Pani Jasnogórskiej, Królowej Polski życie i posługę Ekscelencji powierzamy, zapewniając o naszym wsparciu w modlitwie oraz „czynem i prawdą”. 

Zdjęcie: www.archpoznan.pl    

NO COMMENTS