Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przykład Mędrców niech będzie dla nas zachętą do zmierzania w kierunku Pana Boga, aż do oglądania Go twarzą w twarz w wieczności − powiedział bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, z okazji Uroczystości Objawienia Pańskiego.

Uroczystość Objawienia Pańskiego w Polsce, jak przypomniał bp Bałabuch, nazywana jest świętem Trzech Króli i nawiązuje do hołdu, jaki Dzieciątku Jezus złożyli mędrcy ze Wschodu. „Pokazuje nam ono, że wolą Ojca Niebieskiego jest, aby zbawienie dotarło do wszystkich ludów i narodów” – powiedział bp Bałabuch, podkreślając misyjny charakter święta i posłannictwa Kościoła.

Bp Bałabuch zaznaczył, że liturgia uroczystości Objawienia Pańskiego ukazuje objawienie się Boga ludziom nie tylko poprzez przybycie Mędrców ze Wschodu do Betlejem. „Pięknie ukazuje to antyfona w jutrzni do kantyku Zachariasza: Dzisiaj się Kościół złączył z Chrystusem, swoim Oblubieńcem, który go z grzechów obmył w Jordanie; biegną mędrcy z darami na królewskie gody, a woda przemieniona w wino cieszy biesiadników” – dodał bp Bałabuch.

Podkreślił również, że w uroczystość Objawienia Pańskiego wybiegamy już do kolejnych istotnych wydarzeń, jak Chrzest Pański i wesele w Kanie Galilejskiej, „poprzez które Jezus objawia się światu jako oczekiwany Mesjasz”.

Bp Bałabuch zwrócił także uwagę, że w Kościele łacińskim uroczystość ta świętowana jest już od IV wieku, a w naszym kraju wiąże się z tradycją święcenia kadzidła i kredy oraz błogosławieniem wody.

BP KEP