Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

O podjęcie od 1 stycznia abstynencji w ramach przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego zaapelował bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.  Podczas spotkania pod hasłem „Trzeźwi – wolni – szczęśliwi” zorganizowanego w Centrum Medialnym Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie 30 grudnia, bp Bronakowski podkreślił, że kard. Wyszyński był wielkim promotorem trzeźwości.

„Przez abstynencję wielu do trzeźwości wszystkich” – taką zasadę wyznawał kard. Stefan Wyszyński. Przypomniał ją bp Tadeusz Bronakowski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych podkreślił, że problem nadużywania alkoholu w Polsce rośnie. „Narodowy Program Trzeźwości to zadanie dla wszystkich Polaków” – powiedział. Wymienił też Kościół, rodzinę, samorządy i państwo jako podmioty, które powinny współpracować w pracy na rzecz trzeźwości.

„Nie walczymy z substancją, walczymy o człowieka, o sens życia” – mówił podczas spotkania ks. Piotr Kulbacki. Uczestnicy spotkania podkreślali, jak ważne jest ograniczenie sprzedaży alkoholu. Prof. Mariusz Jędrzejko, socjolog i pedagog społeczny, ekspert w obszarze uzależnień wskazywał m.in. na potrzebę ograniczenia sprzedaży alkoholu do osób powyżej 21 lat, a nie jak jest teraz powyżej 18 lat. Postulował też zakaz reklamy alkoholu i wycofanie jego sprzedaży ze stacji benzynowych.

 Podczas spotkania w Warszawie zaprezentowano poradnik dla rodziców, wychowawców i duszpasterzy zatytułowany „Miłość, wolność i odpowiedzialność”. Celem publikacji jest pomoc osobom odpowiedzialnym za wychowanie dzieci i młodzieży w zapewnieniu młodemu pokoleniu jak najlepszej ochrony przed uzależnieniami.

BP KEP

Posłuchaj:

Galeria zdjęć:
Trzeźwi - wolni - szczęśliwi (konferencja prasowa), Warszawa, 30 XII 2019 r.

NO COMMENTS