(Polski) Bp Bronakowski: od 4 sierpnia sto dni abstynencji na stulecie niepodległości 

03-08-2018
2628

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Sierpień tradycyjnie jest miesiącem trzeźwości, ale w tym roku zachęcamy do szczególnej inicjatywy, czyli podjęcia stu dni abstynencji z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Możemy ofiarować wstrzemięźliwość od alkoholu w naszych intencjach – podkreśla  przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, bp Tadeusz Bronakowski.

 Bp Bronakowski zachęca do abstynencji od 4 sierpnia do 11 listopada.
“Przeżywamy rok jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości. Nasi przodkowie mieli aspiracje, aby wydźwignąć Polskę z niewoli ku niepodległości. Odrodzenie niepodległej Polski wymagało ofiarnej walki i wytrwałej pracy na różnych polach. Wielu bohaterów tamtych czasów zdawało sobie sprawę, że troska o trzeźwość Polaków jest fundamentem walki o niepodległość” – wskazuje.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych zaznacza, że alkohol nie jest substancją konieczną do życia, która ma być dostępna zawsze i wszędzie. “Jest substancją psychoaktywną, narkotykiem, który jest tak groźny, bo sprzedawany legalnie i prawie wszędzie” – dodaje.

Bp Bronakowski podkreśla, że pijaństwo zagraża osiągnięciu wielu ambitnych celów narodowych. “Chcemy, by rodziło się jak najwięcej dzieci w silnych i stabilnych rodzinach. Tymczasem alkohol to jedno z największych zagrożeń dla rodziny, to źródło rozwodów, przemocy i dramatów. Chcemy rozwijać się gospodarczo, a jednocześnie co roku marnotrawimy miliardy złotych na pokrycie kosztów nadmiernego spożycia alkoholu. Mamy ambicję być społeczeństwem zdrowym, a alkohol powoduje liczne choroby, w tym nowotwory. Alkohol odbiera rocznie życie tysiącom Polaków” – podkreśla.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przypomina, że ważne jest wychowywanie młodego pokolenie w kulturze trzeźwości i wspieranie pozytywnych inicjatyw.  “Cenną rzeczą jest wspieranie grup Anonimowych Alkoholików oraz grup Al-Anon, a także promowanie na wskroś przecież chrześcijańskiego Programu Dwunastu Kroków, który ludzi uzależnionych czy współuzależnionych prowadzi od kryzysu do świętości” – wskazuje bp Bronakowski.

BP KEP