Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Byłeś prawym człowiekiem, prawdziwym ojcem, bratem, pasterzem, opiekunem i przyjacielem każdego człowieka. Niech aniołowie zawiodą Cię do raju. Spoczywaj w pokoju dobry człowieku. Do zobaczenia w wieczności – podkreślił w homilii, w czasie uroczystości pogrzebowych bp. Stanisława Stefanka TChr, bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej.

Bp Dec homilię rozpoczął od przypomnienia słów z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian: „Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana. Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi, jak nad żywymi” (Rz 14, 7-12).  Zaznaczył, że Słowo Boże zwiastuje nam, że Zbawiciel przychodzi po swoich, którzy mu uwierzyli, pokochali go i za nim podążali. „To Bóg wybiera godzinę, w której przychodzimy na ten świat i z niego odchodzimy. Teraz w słowie Bożym znajdujemy pocieszenie i ukojenie. Słowo Boże zwiastuje nam dziś, że Zbawiciel przychodzi, by przeprowadzić nas przez bramę śmierci do nowego świata”.

W czasie homilii biskup świdnicki powiedział też, że patrząc na trumnę z ciałem zmarłego bp. Stanisława Stefanka uświadamiamy sobie, że my też stąd odejdziemy, gdy Jezus przyjdzie zabrać nas do siebie. Bp Ignacy Dec dziękował Bogu za życie, kapłaństwo i pracę bp. Stefanka. „Panie Boże dziękujemy za rodzinny dom bp. Stanisława, za wychowanie religijne i patriotyczne, dziękujemy za dar Jego powołania kapłańskiego, dziękujemy też za dar Jego święceń kapłańskich. Dziękujemy, że w młodym kapłanie wzbudziłeś miłość do Pisma św., małżeństwa i rodziny, młodzieży oraz tej właśnie łomżyńskiej diecezji. Dziękujemy Ci Boże, że tak wiele osób przez spotkanie z bp. Stanisławem spotkało Jezusa jako swojego przyjaciela i Zbawiciela” – mówił. „Dziękujemy ci za poczucie humoru, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i czas jaki poświęcałeś dla innych” – dodał.

Bp Ignacy Dec zwrócił się też bezpośrednio do zmarłego bp. seniora diecezji łomżyńskiej. „Drogi bp. Stanisławie, dziś zamilkły Twoje usta, ale ślady Twoich wystąpień pozostały w naszych sercach i w naszej pamięci. Witając się w 1996 roku z diecezją łomżyńską mówiłeś: +Chciałbym spotkać każdego z Was i wpatrzeć się w oblicza, w których objawia się sam Bóg. W kościele Chrystusowym nie ma stopni władzy, są stopnie służby i odpowiedzialności. Proszę o modlitwę, bym mógł sprostać tym zadaniom+. Tak właśnie traktowałeś swoją biskupią posługę” – mówił.

Na zakończenie homilii bp Dec podkreślił: „Byłeś prawym człowiekiem, prawdziwym ojcem, bratem, pasterzem, opiekunem i przyjacielem każdego człowieka. Niech aniołowie zawiodą Cię do raju. Dziękujemy za przykład Twojego kapłańskiego życia. Spoczywaj w pokoju dobry człowieku. Do zobaczenia w wieczności”.

Bp Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyńskiej w latach 1996-2011, zmarł 17 stycznia. Miał 84 lata.

BP KEP